05.02.2014

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 10.02.2014 r.

I N F O R M A C J A Nr 3/2014/EW

w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 5.02.2014 r., około godziny 110 w Katowickim Holdingu Węglowym S.A. KWK „Wieczorek” w Katowicach, któremu uległ młodszy elektromonter oddziału obsługi stacji geofizycznej GF, lat 26, pracujący w górnictwie 5,5 roku.

Wypadek zaistniał w dowierzchni 6a/I-849 w przyspągowej warstwie pokładu 510 na poziomie 550 m. Wyrobisko o szerokości 4,7 m i wysokości 3,6 m wykonywano w obudowie typu ŁP 9/V32, w rozstawie 0,75 m i stabilizowanej 9 rozporami stalowymi dwustronnego działania. Drążenie dowierzchni prowadzono w warunkach III stopnia zagrożenia tąpaniami, wzdłuż zrobów wytworzonych dotychczasową eksploatacją w trzech warstwach pokładu.

 W dniu 5.02.2014 r. na zmianie nocnej, rozpoczynającej się o godzinie 000, dowierzchnia 6a/I-849 w pokładzie 510 na poziomie 550m nie była obłożona do drążenia. Sztygar zmianowy oddziału obsługi stacji geofizycznej GF, skierował między innymi młodszego elektromontera do wykonania otworu i zabudowy geofonu w tym wyrobisku, w odległości około 30 m od przodka. Pracownik po przyjściu do dowierzchni 6a/I-849, podszedł do wierteł Ø38 x 2,0 m złożonych około 8,25 m od przodka. Z czoła przodka, odspoiła się bryła węgla o wymiarach 2,3 m x 1,8 m x 0,5 m, która przemieszczając się w wyrobisku, uderzyła, przewróciła i przygniotła młodszego elektromontera do ładowarki kombajnu chodnikowego AM-50. W konsekwencji pracownik doznał wielomiejscowego złamania miednicy.

Poszkodowanemu niezwłocznie udzielono pierwszej pomocy, wytransportowano go na powierzchnię i przewieziono do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.

Według wstępnych ustaleń, przyczyną wypadku ciężkiego było uderzenie, przewrócenie i przygniecenie pracownika, odspojoną z czoła przodka bryłą węgla.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach nakazał:

  1.  Wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej drążenia dowierzchnia 6a/I w pokładzie 510, na poziomie 550, do czasu ustalenia i wdrożenia zasad określonych przez Kierownika Działu Górniczego i zatwierdzonych przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego, które obejmować będą:
    • zabezpieczenie otwartego stropu i czoła przodka przed obrywaniem się brył ze stropu, 
    • sposób bezpiecznego wybrania zalegającego w przodku urobku, 
    • określenie bezpiecznego sposobu wykonania obudowy w przodku i przygotowania wyrobiska do prac związanych z dalszym postępem.

      Powyższe prace prowadzić przy stałym bezpośrednim nadzorze osoby wyższego dozoru ruchu specjalności górniczej.
  2. Przed wznowieniem dalszego drążenia dowierzchni 6a/I w pokładzie 510 w partii wschodniej oddziału KG-1 na poziomie 550 przeprowadzić komisyjny odbiór techniczny wyrobiska przez komisję, której skład określi Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego oraz uzyskać jego ponowną zgodę na wznowienie robót związanych z drążeniem. 
  3. Ponownie pouczyć pracowników brygad zatrudnianych w drążonych wyrobiskach korytarzowych o zasadach bezpiecznego przemieszczania się w strefie przyprzodkowej. 
  4. Zweryfikować ustalenia projektu technicznego drążenia dowierzchni 6a/I w pokładzie 510 na poziomie 550 m, w zakresie zabezpieczania czoła przodka przed obrywaniem się brył, po zakończeniu prac związanych z drążeniem wyrobiska. 
  5. Z okolicznościami wypadku zapoznać pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry