06.08.2014

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Górnictwa Otworowego
i Wiertnictwa

Katowice, dnia 13.08.2014 r.

I N F O R M A C J A Nr 39/2014/EW

o wypadku lekkim, zaistniałym w dniu 6.08.2014 r. o godzinie 1620 w KW S.A. Oddział KWK „Marcel” w Radlinie, w przecince technologicznej II w pokładzie 505wg, któremu uległ górnik oddziału GZL-2, pracujący w górnictwie 6 lat.

Wypadek zaistniał w przecince technologicznej II w pokładzie 505wg, zaliczonym do III kategorii zagrożenia metanowego, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I stopnia zagrożenia tąpaniami i I stopnia zagrożenia wodnego. Przecinka technologiczna II wykonana została w obudowie ŁP10/V29/A i ŁPKO9/9/V29/A, z rozstawem odrzwi co 0,75 m i 1,0 m. Odrzwia stabilizowane były za pomocą 11 rozpór wieloelementowych typu TR. Opinkę stropu i ociosu stanowiła siatka zgrzewana łańcuchowa ciężka. W miejscu wypadku wysokość wyrobiska wynosiła około 3,4 m, szerokość około 5,9 m, a nachylenie około 90. Obudowa wzmocniona była za pomocą podciągu stalowego z kształtownika V-29, budowanego w osi wyrobiska na zakładkę i połączonego z każdymi odrzwiami obudowy za pomocą złącz ŁKW.

W dniu 6.08.2014r., na zmianie E, rozpoczynającej się o godzinie 1230, sztygar zmianowy oddziału GZL-2, skierował trzyosobowy zespół górników do wzmacniania obudowy przecinki technologicznej II. Po zawieszeniu na ociosie zachodnim podciągu stalowego o długości 3,4 m, dwóch górników udało się po kolejny podciąg. Trzeci górnik przystąpił do dokręcania złącza ŁKW, mocującego podciąg do obudowy, za pomocą zakrętaka hydraulicznego typu ZHU-2850EL, w którym zamiast zawleczki mocującej nasadkę zakrętaka hydraulicznego, zastosowano linkę filarową, której koniec wystawał na długość 16 cm i uderzyła ona górnika w okolicę lewej gałki ocznej.

Górnik przodowy udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy i razem udali się pod szyb. Po wyjeździe na powierzchnię w punkcie opatrunkowym pomocy poszkodowanemu udzielił lekarz. W wydanej w dniu 6.08.2014 r. o godzinie 1745 opinii, lekarz stwierdził: „stłuczenie lewej gałki ocznej” i skierował poszkodowanego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, gdzie po przeprowadzeniu badań, około godziny 1845 lekarz zdiagnozował „uraz oka”, o czym telefonicznie poinformował KRZG.

Bezpośrednią przyczyną wypadku było uderzenie linką w okolicę lewej gałki ocznej górnika podczas dokręcania złącza mocującego podciąg wzmacniający obudowę przecinki.
Do wypadku przyczyniło się zastosowanie linki filarowej, której koniec wystawał na długość 16 cm, zamiast zawleczki mocującej nasadkę zakrętaka hydraulicznego.

Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku o wypadku został poinformowany przez KRZG w dniu 6.08.2014r. o godzinie 1910.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG w Rybniku nie wydał decyzji.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Rybniku.

do góry