12 06 2016

 Wyższy Urząd Górniczy

   Departament Górnictwa

Otworowego i Wiertnictwa                                                                  

Katowice, dnia 5 lipca 2016 r.

 

INFORMACJA Nr 30/2016/EW

w sprawie wypadku ciężkiego zaistniałego w dniu 12 czerwca  2016 r., około godz. 315, w Lubelskim Węglu „Bogdanka” S.A. w Bogdance, w chodniku nadścianowym ściany 5/VII, w pokładzie 385/2, w polu Stefanów, któremu uległ górnik oddziału wydobywczego G-4, lat 38, pracujący w górnictwie 2 lata i 8 miesięcy.

Wypadek zaistniał w likwidowanym za postępem ściany chodniku nadścianowym ściany 5/VII/385 prowadzonej w pokładzie 385/2 systemem podłużnym z zawałem stropu. Chodnik nadścianowy ściany 5/VII/385 jest wyrobiskiem poziomym, węglowo kamiennym, wykonanym w obudowie łukowo podatnej ŁPSC V36/12/S7 z wykładką mechaniczną i opinką wykonaną z siatki łańcuchowo - zaczepowej, w rozstawie odrzwi co 0,75 m, stabilizowanej rozporami dwustronnego działania rozmieszczonymi po obwodzie. Obudowa chodnika na całej jego długości wzmocniona jest podciągami z prostek V36 zabudowanymi w obu narożach chodnika. Dodatkowo strop wyrobiska został wzmocniony 8 kotwami wykonanymi z pręta żebrowanego Æ22 mm o długości 2,7 m, wklejanymi pomiędzy każdymi odrzwiami. Ponadto obudowa chodnika wzmocniona jest podciągiem składającym się z prostki V36 o długości 1,2 m, łączącej dwa kolejne odrzwia obudowy, na przemian po lewej i prawej stronie osi wyrobiska, przykotwionym jedną kotwą strunową o długości 6,0 m. Każda prostka zabezpieczona była przed spadnięciem, w przypadku zerwania kotwy, zawiesiem wykonanym z jarzma TH i 2 śrub hakowych M27 zawieszonych na łuku stropnicowym obudowy. Chodnik w miejscu wypadku miał wysokość 4,20 m, szerokość 5,2 m. Rabunek chodnika, w normalnym cyklu, prowadzony jest z wykorzystaniem urządzenia do rabowania wyrobisk URW-PANDA.

W dniu 11 czerwca  2016 r. (sobota), na zmianie czwartej, trwającej od godziny 015 do godziny 745, sztygar zmianowy skierował  do chodnika nadścianowego ściany 5/VII/385 brygadę 6 osobową. Zadaniem dwóch pracowników był demontaż prostki kotwowej. Jeden z nich wszedł na pomost roboczy urządzenia URW-PANDA i przy użyciu piły ręcznej do metalu przeciął kotwę strunową na odcinku pomiędzy prostką i stropem wyrobiska. Następnie samodzielnie wykonał próbę demontażu prostki, w trakcie której wysunęła się ona z zawiesia i uderzyła go jednym końcem w głowę powodując obrażenia. Przy demontażu prostki podciągu kotwowego, wbrew ustaleniom zawartym w technologii demontażu prostek, nie stosowano do jej podparcia manipulatora urządzenia URW- PANDA.

Pomocnik poszkodowanego, znajdujący się w tym czasie obok manipulatora, po usłyszeniu metalicznych dźwięków przeszedł przed urządzenie i zobaczył siedzącego na pomoście poszkodowanego, który miał spuchnięte oko lewe, pęknięty kask oraz sączącą się z ucha krew.

Razem z sanitariuszem, którym w tym dniu był ich przodowy, pomogli poszkodowanemu zejść z pomostu urządzenia do rabowania, a następnie udzielili mu pierwszej pomocy przedlekarskiej. Poszkodowany bez utraty przytomności, w asyście dwóch pracowników, udał się o własnych siłach do kolejki podwieszonej, którą został przewieziony pod szyb i wydany na powierzchnię.     

Po udzieleniu pomocy przez lekarza dyżurnego, który stwierdził uraz głowy w okolicach lewego oczodołu z krwotokiem z ucha lewego, poszkodowany został przewieziony do Szpitala w Łęcznej, a następnie do szpitala PSK-4 w Lublinie.

 

Według wstępnych ustaleń przyczyną wypadku było uderzenie górnika w głowę i okolice oka lewego, wysuniętą z zawiesia i spadającą prostką z kształtownika V 36o długości 1,2 m i wadze 39 kg, w następstwie czego doznał urazu głowy.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie nakazał:

  • Przeprowadzić ponowne przeszkolenie pracowników zatrudnianych w zakładzie górniczym z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa pracy przy likwidacji podciągów kotwowychw rabowanych chodnikach przyścianowych.
  • Zapoznać z przyczynami i okolicznościami wypadku pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego. 

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Lublinie.

do góry