14.01.2015

Wyższy Urząd Górniczy

Departament Górnictwa

Otworowego i Wiertnictwa

Katowice, dnia 23 stycznia 2015 r.

 

I N F O R M A C J A Nr 1/2015/EW

 o wypadku ciężkim, zaistniałym w dniu 14 stycznia 2015 r. ok. godz. 2045 w chodniku T‑145e z przecinki Pc-61, w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Rudna” w Polkowicach, któremu uległ przodowy – górnik strzałowy, lat 40, pracujący w górnictwie 12 lat

 

Wypadek zaistniał w chodniku T-145e, w odległości ok. 55,0 m od osi przecinki Pc-61, na poziomie 1050 m, w odległości ok. 5 km na zachód od szybu R-IX.

Złoże w tym rejonie zaliczono do drugiego stopnia zagrożenia tąpaniami i I stopnia zagrożenia wodnego. Skały stropu zaliczono do klasy trzeciej skał stropowych, a skały spągu do klasy drugiej skał spągowych. W obrębie wyrobiska T145e występują uskoki o przebiegu NW-SE i zrzutach od 0,3m do 2,4 m, powodujące zaburzenia warstw stropowych. Strop zabezpieczany był obudową kotwiową stalową wklejaną o długości żerdzi 1,8 m, w schemacie kotwienia 1,5 x 1,5 m.

W dniu 14 stycznia 2015 r., na zmianie III WSP, w chodniku T-145e z przecinki Pc-61, zaplanowano przygotowanie wyrobiska do wiercenia otworów strzałowych. Strop wyrobiska zabezpieczony był obudową podstawową do czoła przodka. Wyrobisko przewietrzane było wentylacją lutniową, odległość lutniociągu od czoła przodka wynosiła ok. 12,0 m. Około godziny 2045, po wybraniu urobku, przed rozpoczęciem wiercenia otworów strzałowych w czole przodka, przodowy skontrolował stan wyrobiska. Ze względu na zauważone resztki po otworach strzałowych, tzw. fajki w czole przodka, przystąpił do ich oznaczenia farbą. Wskutek nagłego samoistnego odspojenia się bryły piaskowca z prawego ociosu, przodowy został uderzony odpryskiem skalnym w okolice prawego oczodołu. Poszkodowany samodzielnie wycofał się z miejsca zagrożenia. Pierwszej pomocy udzielił mu współpracownik znajdujący się w pobliżu miejsca wypadku. Następnie przetransportowano poszkodowanego pod szyb R-IX, gdzie pomocy udzielił mu wezwany przez dyspozytora lekarz-ratownik. Po wyjeździe na powierzchnię został przetransportowany na Oddział Okulistyczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Według wstępnej opinii lekarskiej wydanej w dniu 15.01.2015 r. (bez podania stopnia ciężkości) poszkodowany doznał: rany ciętej powieki, uraz oka prawego. W tym samym dniu, po wykonaniu zabiegu w warunkach szpitalnych, lekarz wydał pisemną opinię: uraz okai oczodołu prawego, rozległe pęknięcie gałki ocznej z wypadnięciem tkanek oraz złamanie oczodołu z przemieszczeniem tkanek (prawego).

Przyczyną wypadku ciężkiego było uderzenie poszkodowanego, w okolice prawego oczodołu odpryskiem bryły skalnej odspojonej z ociosu wyrobiska, powodując uraz twarzy i oka.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG nie wydał decyzji.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.

do góry