14 02 2018

Wyższy Urząd Górniczy

          Departament

Warunków Pracy i Szkolenia             

Katowice, dnia 16 lutego 2018 r.

                               

INFORMACJA Nr 6/2018/EW

w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 14.02.2018 r., o godzinie 820 w TAURON Wydobycie S.A. ZG Brzeszcze w Brzeszczach, w komorze ładowania akumulatorów na poziomie 640 m, któremu uległ górnik Spółki Usług Górniczych Sp. z o.o. w Jaworznie, lat 21, pracujący w górnictwie 2 lata.

Wypadek zaistniał w komorze ładowania akumulatorów, zlokalizowanej pomiędzy chodnikiem wentylacyjnym zbiorczym z komór a przekopem głównym poz. 640 m. W komorze, od strony przekopu głównego poz. 640 m, zabudowane były dwie tamy: bezpieczeństwa o numerze TB-59 i wentylacyjna.

W dniu 14.02.2018 r. na zmianie rozpoczynającej się o godzinie 600 sztygar zmianowy oddziału górniczego przewozu i transportu dołowego GPD wyznaczył dwuosobową brygadę: górnika przodowego tego oddziału i górnika Spółki Usług Górniczych Sp. z o.o., do wykonywania przybierki spągu i czyszczenia rejonu rozjazdu torowego, zlokalizowanego na skrzyżowaniu przekopu głównego poz. 640 m z komorą ładowania akumulatorów. Z nieustalonych przyczyn pracownicy przystąpili do ręcznego przetaczania lokomotywy typu LEA-BM 12/1T o numerze kopalnianym 17, stojącej w komorze pomiędzy tamami: o numerze TB-59 i wentylacyjną.  W związku z trudnościami w przetaczaniu, górnik przodowy rozpoczął ciągnięcie lokomotywy o numerze 17 w kierunku tamy wentylacyjnej, z użyciem lokomotywy typu Ldag 0,5 o numerze kopalnianym 1. O godzinie 820  przetaczana lokomotywa o nr 17 docisnęła górnika SUG Sp. z o.o., przebywającego w jej bezpośrednim sąsiedztwie, do północnego obmurza tamy wentylacyjnej. Uwolnionemu poszkodowanemu niezwłocznie udzielono pierwszej pomocy. Górnik doznał wielomiejscowego złamania miednicy ze zwichnięciem stawu biodrowego prawego. Poszkodowanego wywieziono na powierzchnię, a następnie przetransportowano do Powiatowego Szpitala w Oświęcimiu.

Według wstępnych ustaleń, przyczyną wypadku ciężkiego było przygniecenie pracownika do obmurza tamy wentylacyjnej, ciągniętą lokomotywą.   

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach nakazał:

  • zabezpieczyć lokomotywy, znajdujące się w komorze ładowania akumulatorów, w sposób określony przez kierownika ruchu zakładu górniczego, przed możliwością uruchomienia i przemieszczania,
  • ustalić bezpieczny sposób wytransportowania na powierzchnię lokomotyw znajdujących się w komorze ładowania akumulatorów,
  • zapoznać załogę zakładu górniczego z okolicznościami wypadku.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry