16.05.2012

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-11/gg-105/2012

Katowice, dnia 22.05.2012 r.

I N F O R M A C J A Nr 11/2012śm./EW

w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 16.05.2012 r., około godziny 1038 w Katowickim Holdingu Węglowym S.A. KWK „Wieczorek” w Katowicach, któremu uległ górnik firmy PRG Mysłowice S.A., lat 42, pracujący w górnictwie 8 lat.

Wypadek zaistniał w chodniku wodnym 851 w pokładzie 510 na poziomie 550 m, w przodku drążonego wyrobiska. Wyrobisko o wysokości ok. 3,5 m, szerokości ok. 5,0 m oraz średnim nachyleniu ok. 1,3o, drążono kombajnem chodnikowym typu AM-50z-w w obudowie typu ŁP9/V32/A, z rozstawem odrzwi co 1,0 m. Obudowę stabilizowano 9 rozporami wieloelementowymi typu RDT V32/V29, a opinkę stropu i ociosów wykonywano z siatek zgrzewanych łańcuchowych.

Chodnik wodny 851 przewietrzano wentylacją odrębną ssącą, z zastosowaniem wentylatora typu WLE-803B i lutni elastycznych o średnicy 800 mm oraz urządzenia odpylającego typu OM-800.

W dniu 16.05.2010 r. na zmianie pierwszej, trwającej od godziny 600 do 1330, chodnik wodny 851 obłożony był do drążenia. W przodku zatrudnionych było czterech pracowników oddziału PRG Mysłowice S.A., pod nadzorem nadsztygara górniczego. Nadsztygar, po przeprowadzeniu kontroli przodka, nie nakazał wypełnienia występujących pustek po stronie ociosu północnego na długości 4 m od przodka i do głębokości ok. 0,8 m. Po kontroli nadsztygar opuścił wyrobisko, a pracownicy rozpoczęli drążenie, urabiając przodek na głębokość ok. 2,0 m od ostatnich zabudowanych odrzwi zamiast max. 1,5 m. Następnie przystąpili do wykonania obudowy. Przy pomocy urządzenia do podnoszenia stropnicy na kombajnie chodnikowym, umieścili łuk stropnicowy pod stropem, i za pomocą strzemion połączyli go z łukiem ociosowym po stronie północnej. Odsłonięty strop i ociosy nie były zabezpieczone przed przemieszczeniem się brył do pola roboczego. Około godziny 1038 jeden z pracowników przystąpił do zakładania rozpory do nowo zabudowanego łuku ociosowego. Prace wykonywał znajdując się pod niezabezpieczonym stropem i ociosem. Podczas zakładania rozpory ze stropu odspoiła się bryła łupku ilastego o wymiarach 1,5x1,0x0,2 m, uderzając, przewracając i przygniatając pracownika, w następstwie czego doznał on urazu głowy i wielonarządowych obrażeń wewnętrznych. Poszkodowanemu niezwłocznie udzielono pierwszej pomocy i wytransportowano na powierzchnię, gdzie lekarz stwierdził zgon w następstwie odniesionych obrażeń.

Przyczyną wypadku śmiertelnego było uderzenie, przewrócenie i przygniecenie górnika bryłą łupku ilastego o wymiarach 1,5 x 1,0 x 0,2 m, odspojoną od niezabezpieczonego stropu w przodku drążonego wyrobiska.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach nakazał:

  1. Wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej dalszego drążenia chodnika wodnego 851 w pokładzie 510 w-wa III (przystropowa), w partii wschodniej na poziomie 550m, do czasu ustalenia i wdrożenia zasad określonych przez kierownika działu górniczego i zatwierdzonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego, które obejmować będą sposób:
    a) zabezpieczenia czoła przodka i ociosów w jego bezpośrednim sąsiedztwie przed obrywaniem się brył,
    b) wybrania zalegających w przodku brył kamienia i węgla,
    c) uzupełnienia brakującej wykładki ociosu północnego, w rejonie przodka na odcinku około 4m od ostatnich kompletnie wykonanych odrzwi obudowy wyrobiska,
    d) prawidłowego wykonania obudowy tymczasowej, a następnie ostatecznej zabezpieczającej rejon przodka po wykonanym zabiorze.
  2. Przed wznowienie drążenia chodnika wodnego 851 w pokładzie 510 w-wa III (przystropowa), w partii wschodniej na poziomie 550 m, dokonać odbioru technicznego tego wyrobiska przez komisję w składzie ustalonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
  3. Podjąć niezbędne działania zmierzające do przeprowadzenia sekcji zwłok poszkodowanego - uwzględniającej badania na obecność alkoholu.
  4. Ponownie pouczyć pracowników brygad zatrudnianych w drążonych wyrobiskach o zasadach bezpiecznego wykonywania obudowy chodnikowej.
  5.  Zapoznać zainteresowanych pracowników, zatrudnianych w ruchu zakładu górniczego, z okolicznościami wypadku śmiertelnego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry