16.08.2011

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 6.09.2011 r.

I N F O R M A C J A Nr 48/2011/EW

w sprawie wypadku ciężkiego – uszkodzenie gałki ocznej, zaistniałego w dniu 16.08.2011 r., około godziny 830 w zakładzie górniczym Kopalnia Granitu „Gołaszyce” w miejscowości Gołaszyce, należącym do przedsiębiorstwa CEMEX POLSKA Sp. z o.o. w Warszawie, któremu uległ elektryk będący jednocześnie operatorem maszyn do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw, lat 54, pracujący w górnictwie 5 lat.

Zakład górniczy Kopalnia Granitu „Gołaszyce” prowadzi eksploatację granitu do produkcji kruszywa metodą odkrywkową w wyrobisku wgłębnym, systemem ścianowym z równoległym postępem frontów dwoma piętrami eksploatacyjnymi. Złoże urabiane jest przy użyciu materiałów wybuchowych.

Kruszarka udarowa typu H-Cl 110-125 HT stanowi element wyposażenia zakładu przeróbczego, który wchodzi w skład zakładu górniczego. Zakład przeróbczy znajduje się poza wyrobiskiem górniczym, w zachodniej części terenu zakładu górniczego.

W dniu 16.08.2011 r. na zmianie I prowadzonej od godz. 600 do 1400 elektryk będący jednocześnie operatorem maszyn do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw - prowadził prace związane z bieżącym utrzymaniem ruchu zakładu przeróbki kruszyw i był jedyną osobą obsługującą ten zakład. Około godziny 800 przeprowadził przegląd urządzeń zakładu przeróbczego. Podczas kontroli kruszarki udarowej typu H-Cl 110-125 HT poczuł swąd palących się przewodów dochodzący od strony silnika elektrycznego o mocy 250 kW i napięciu 400 V, zasilającego ww. kruszarkę. Wyłączył urządzenia zakładu w sterowni, i udał się do rozdzielni niskiego napięcia, gdzie odciął dopływ napięcia wyłącznikiem głównym. O fakcie tym powiadomił osobę dozoru ruchu prowadzącą zmianę i od niej dostał ustne polecenie rozeznania przyczyn awarii silnika.

W rejonie, w którym poszkodowany wykonywał prace, znajdowała się dodatkowa osłona przeciwpyłowa, która blokowała dostęp do głowicy przyłączeniowej silnika. Panował tam ogólny nieporządek – trasy przenośników taśmowych oraz silnik elektryczny napędzający kruszarkę zasypane były przepadami.

Elektryk udał się na stanowisko kruszarki i rozpoczął demontaż pokrywy głowicy przyłączeniowej silnika. Po odkręceniu wszystkich śrub pokrywy okazało się, że jest ona nadal silnie przymocowana do głowicy. Do jej oderwania postanowił użyć wkrętaka poprzez włożenie go pomiędzy pokrywę a głowicę. W trakcie rozdzielania tym sposobem pokrywy od głowicy, grot wkrętaka wyślizgnął się ze szczeliny pomiędzy głowicą a pokrywą. Spowodowało to uderzenie prawą ręką elektryka o blachę zadaszenia silnika, a po odbiciu od blachy przemieszczenie ręki trzymającej wkrętak w stronę twarzy i wbicie grota wkrętaka w górną część prawego oka nad łukiem brwiowym. Z wyjaśnień osób przesłuchanych w związku ze zdarzeniem, a także samego poszkodowanego, uzyskano informację, że poszkodowany był wyposażony w okulary ochronne oraz w hełm. W trakcie wizji przeprowadzonej przez zespół kopalniany powołany dla zbadania przyczyn i okoliczności wypadku, w miejscu wypadku nie znaleziono okularów.

Poszkodowany o zdarzeniu poinformował pracującego w pobliżu pracownika gospodarczego, udał się z nim do pobliskiej sterowni, gdzie została mu udzielona pierwsza pomoc przedlekarska. Następnie wraz z pracownikiem gospodarczym udał się do biura, skąd został przewieziony do świdnickiego Szpitala Latawiec, gdzie poddano go operacji oka. Według wstępnej opinii lekarza, wypadek ten kwalifikuje się jako wypadek ciężki.

Przyczyną wypadku ciężkiego było wbicie się grota wkrętaka w górną część prawego oka nad łukiem brwiowym, co spowodowało ciężkie obrażenia ciała. Do wypadku przyczyniły się niewłaściwe metody i organizacja pracy przez poszkodowanego, tj. wykonywaniem pracy w warunkach braku swobodnego dostępu do stanowiska pracy.

Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu o wypadku ciężkim został poinformowany w dniu 01.09.2011 r. o godz. 1250.
W związku z zaistniałym zdarzeniem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu nakazał:

  •  wstrzymać ruch zakładu górniczego Kopalnia Granitu „Gołaszyce” w części dotyczącej eksploatacji linii technologicznej przerobu granitu na kruszywa i grysy do czasu doprowadzenia stanu technicznego urządzeń do zgodności z wymogami dokumentacji techniczno-ruchowej.
  • zaktualizować ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku elektryka i operatora maszyn do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw oraz zapoznać poszkodowanego ze zaktualizowaną oceną
  • omówić z osobami zatrudnionymi w zakładzie górniczym przyczyny i okoliczności zaistniałego wypadku.

Ponowne uruchomienie w/w linii technologicznej nastąpi na zasadach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.

do góry