21.07.2009

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-13/GEM-23/2009                            

Katowice, dnia 30 lipca 2009 r.

INFORMACJA Nr 13/2009 śm./EW

w sprawie wypadku śmiertelnego zaistniałego 21.07.2009r. około godz. 2130 w odkrywkowym zakładzie górniczym Kopalni Wapienia „Sławno” w Owadowie Brzezinkach, któremu uległ operator ładowarki, lat 48, żonaty, troje dzieci, pracujący w górnictwie 9 miesięcy.

Zakład górniczy - Kopalnia Wapienia „Sławno” należy do przedsiębiorcy Nordkalk Sp. z o.o., w Krakowie. Wydobywanie wapieni ze złoża „Sławno” prowadzone jest w oparciu o koncesję Marszałka Województwa Łódzkiego oraz sporządzony w formie uproszczonej plan ruchu zakładu górniczego. Zgodnie z warunkami koncesji, eksploatacja złoża prowadzona jest sposobem mechanicznym bez użycia materiałów wybuchowych. Urobiony koparką surowiec transportowany jest samochodem technologicznym i poddawany procesowi przeróbki mechanicznej w stacjonarnym zakładzie przeróbczym usytuowanym w wyrobisku.

W dniu 21.07.2009 r., na zmianie II-giej trwającej w godzinach 1400 do 2200, brygada składająca się z 2 pracowników - osoby niższego dozoru ruchu górniczego będącego jednocześnie operatorem koparki i kierowcą samochodu technologicznego oraz operatora sterowni zakładu przeróbczego, prowadziła wydobycie, przewóz i przeróbkę kopaliny w zakładzie przeróbczym. Trzeci pracownik - operator ładowarki dokonywał załadunku najdrobniejszej frakcji wyrobu gotowego na samochody odbiorców oraz w czasie wolnym oczyszczał minikoparką teren zakładu przeróbczego na poziomie jego posadowienia z przepadów. Urządzenia zakładu przeróbczego tj. trzy kruszarki, cztery przesiewacze, dwa podnośniki kubełkowe oraz dwanaście przenośników taśmowych sterowane były przy pomocy systemu komputerowego. Około godz. 2130 operator sterowni uruchomił proces zatrzymywania urządzeń, który zakończył się ok. godz. 2145 zatrzymaniem ostatniego przenośnika o numerze „13” podającym najdrobniejszą frakcje przerobionej kopaliny na otwarty skład wyrobu gotowego. Osoba dozoru ruchu ok. godz. 2155 zauważyła, że operator ładowarki nie powrócił do szatni. Rozpoczęto natychmiast poszukiwania i znaleziono go ok. godz. 2220 w przesypie pomiędzy przenośnikiem Nr 12, a przenośnikiem Nr 13 zakleszczonego między bębnem napędowo-zrzutowym przenośnika Nr 12 i jego osłoną. Przenośnik Nr 12 o dł. 15,2m, szerokości taśmy 800mm, prędkości biegu taśmy 1,6m/s był nachylony pod kątem ok. 100 i wyposażony w górny napęd o mocy silnika 5,5kW. Bęben napędowo-zrzutowy zabezpieczony był osłoną przykręcona do konstrukcji przenośnika. Taśma przenośnika na odcinku ok. 1,6 m od osłony bębna zabezpieczona była osłonami kabłąkowymi z blachy falistej mocowanymi do konstrukcji przenośnika obejmami taśmowymi ze sprężystymi zatrzaskami.

Wezwany na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon operatora ładowarki. Na miejsce wypadku przybyła straż pożarna celem uwolnienia i wydobycia zwłok z przesypu oraz funkcjonariusze Policji, prokurator i przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy. Okręgowy Urząd Górniczy został powiadomiony o wypadku o godz. 2344.

Na podstawie dotychczasowych badań przyczyn i okoliczności wypadku, wobec braku bezpośrednich świadków zdarzenia, przyjęto, że operator ładowarki wszedł na nieosłoniętą cześć taśmy przenośnika Nr 12 w miejscu odległym o ok. 1,6m od przesypu skąd został przemieszczony do górnej części przesypu w czasie cyklu zatrzymywania ruchu urządzeń.

Wydaną decyzją Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach nakazał, wstrzymać ruch zakładu górniczego:

  • w części dotyczącej pracy przenośnika taśmowego Nr12 w zakładzie przeróbczym, do czasu doprowadzenia go do właściwego stanu technicznego zgodnego z dokumentacją techniczno – ruchową w zakresie sprawności linkowego wyłącznika bezpieczeństwa,
  • w części dotyczącej pracy zakładu przeróbczego do czasu oczyszczenia dojść do urządzeń i oczyszczenia osłon nad wyznaczonymi przejściami z nagromadzonego materiału przepadowego oraz zalecił : zapoznać zainteresowana załogę zakładu górniczego z okolicznościami i przyczynami wypadku śmiertelnego któremu uległ pracownik kopalni.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Kielcach.

do góry