28.11.2013

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-18/gem-204/2013

Katowice, dnia 3.12.2013 r.

I N F O R M A C J A Nr 18/2013 śm/EW

w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 28.11.2013 r. o godzinie 2305 w PG „Silesia” Sp. z o.o. KWK „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach, któremu uległ młodszy górnik oddziału górniczego taśmowego GT.

Wypadek zaistniał w upadowej odstawczej z pokładu 304 do pokładu 315 na poziomie 556 m (poz. VI). Wyrobisko o wysokości 3,5 m i szerokość 6,02 m, wykonane było w obudowie typu ŁP13/V29, z odrzwiami stawianymi co 0,5 m. W upadowej zabudowany był przenośnik taśmowy typu Pioma 1000 o długości około 400 m, stanowiący element ciągu taśmowej odstawy urobku z drążonych wyrobisk korytarzowych. W rejonie wysięgnika przenośnika zabudowany był na ociosie wschodnim iskrobezpieczny sterownik typu DIAMENT 2200–K, służący do sterowania i zabezpieczenia ruchu przenośnika. Miejsce zabudowy napędu i wysięgnika było oświetlone i suche, a nachylenie spągu nie przekraczało 40.

W dniu 28.11.2013 r. na zmianie C trwającej od godziny 1800, sztygar zmianowy oddziału górniczego taśmowego GT, skierował dwóch górników do wymiany krążnika podtrzymującego dolną taśmę wysięgnika przenośnika. O godzinie 2305 po wymianie krążnika i bez zabudowania osłony dolnej taśmy, jeden z górników uruchomił przenośnik taśmowy. Przemieszczająca się nieosłonięta taśma, pochwyciła znajdującego się w rejonie wysięgnika drugiego pracownika i wciągnęła go pomiędzy krążnik, a dolną taśmę, powodując zmiażdżenie klatki piersiowej.

Według wstępnych ustaleń, przyczyną wypadku śmiertelnego było pochwycenie i wciągnięcie lewej ręki górnika wraz z barkiem i częścią tułowia w przestrzeń pomiędzy krążnik, a dolną nieosłoniętą taśmę na wysięgniku, będącego w ruchu przenośnika.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach nakazał:

  1. Wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej przenośnika taśmowego typu Pioma 1000 numer kopalniany 5, do czasu doprowadzenia go do stanu zgodnego z DTR. Ponowne uruchomienie przenośnika taśmowego może nastąpić po przeprowadzeniu odbioru przez komisję powołaną przez KRZG i wydaniu zezwolenia na oddanie do ruchu. 
  2. Przedstawić niezwłocznie, dyrektorowi OUG w Katowicach, wyniki sekcji zwłok oraz badań na zawartość alkoholu. 
  3. Ponownie przeszkolić pracowników oddziału górniczego taśmowego GT w zakresie zasad bezpiecznego wykonywania prac związanych z naprawą przenośników taśmowych, zawartych w zapisach kopalnianej ,,Instrukcji obsługi przenośników taśmowych typu: Pioma 1000, Pioma 1200, …, zabudowanych w wyrobiskach dołowych KWK ,,Silesia””. 
  4. Z okolicznościami wypadku zapoznać pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry