3.03.2011.1

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 21.03.2011 r.

I N F O R M A C J A Nr 17/2011/EW

w sprawie wypadku ciężkiego – uraz czaszki, zaistniałego w dniu 3 marca 2011 r. około godz. 2326 w stacji wentylatorów głównych przy szybie R-VIII KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Rudna” w Polkowicach, któremu uległ ślusarz –mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią.

Stację wentylatorów przy szybie R-VIII stanowią trzy wentylatory główne promieniowe typu WPK-5,35 napędzane silnikami synchronicznymi o mocy 3150 kW. Powietrze doprowadzane jest z szybu kanałem wentylacyjnym z odgałęzieniami do poszczególnych wentylatorów i odprowadzane na zewnątrz przez betonowe dyfuzory. W każdym wentylatorze górną część wirnika osłonięto metalową, spiralną obudową wyposażoną we właz rewizyjny, a dolną część obudowy stanowiło betonowe dno misy dyfuzora. Wewnątrz metalowej obudowy zabudowano przystosowany do przemieszczania (opuszczany i podnoszony), stalowy pomost rewizyjny przeznaczony do wykonywania kontroli stanu technicznego wirnika. Wejście na pomost, możliwe było przez właz rewizyjny tylko po jego opuszczeniu w dolne położenie. Pomost po opuszczeniu usytuowany był na wysokości około 5 m od dna misy dyfuzora i przylegał dwiema krawędziami do metalowej obudowy wirnika. Po stronie trzeciej krawędzi pomostu zabudowano na stałe barierkę ochronną. Ze względów technologicznych od strony wirnika nie zastosowano środków ochrony zbiorowej przed zagrożeniem upadkiem z wysokości. W związku z powyższym wszystkie prace z pomostu powinny być wykonywane z użyciem indywidualnych środków ochrony przed upadkiem z wysokości. W czasie ruchu wentylatora pomost był ustawiany w górnym położeniu i blokowany przy pomocy śruby. W okresie zimowym załączenie do ruchu wentylatora głównego każdorazowo było poprzedzane wykonaniem kontroli w szczególności wirnika wentylatora na okoliczność oblodzenia. W dniu 3 marca 2011 r. prowadzono ruch wentylatorów głównych nr 1 i 3. Wentylator główny nr 2 stanowił rezerwę i jego załączenie do ruchu planowano w dniu 7 marca 2011 r.

W dniu 3 marca 2011 r. na zmianie „C”, sztygar zmianowy wydał polecenie czteroosobo-wej brygadzie remontowej przeprowadzenia kontroli wirnika wentylatora głównego nr 2 w stacji wentylatorów głównych przy szybie R-VIII przed jego uruchomieniem. Przygotowując miejsce pracy do przeprowadzenia kontroli wirnika wentylatora opuszczono pomost rewizyjny i otworzono właz rewizyjny do wnętrza obudowy wirnika. Z niewyjaśnionych dotychczas przyczyn pracownik brygady – ślusarz-mechanik, nie stosując indywidualnych środków ochrony przed upadkiem z wysokości, wszedł na pomost rewizyjny i spadł z wysokości około 5 m na betonowe dno misy dyfuzora doznając urazu czaszki. Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowanego przewieziono do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Wykonane w szpitalu badania krwi wykazały, że poszkodowany był pod wpływem alkoholu.

Ustalanie przyczyn i okoliczności zaistnienia wypadku prowadzi Urząd Górniczy do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych w Katowicach wydał decyzję, w której nakazał:

  • wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej wykonywania kontroli stanu technicznego wirników wentylatorów głównych typu WPK-5,35 z pomostów rewizyjnych zabudowanych wewnątrz obudowy wentylatora w eksploatowanych stacjach wentylatorów głównych.

Ponadto Dyrektor Urzędu dla zapobieżenia podobnym zdarzeniom nakazał:

  • na stanowiskach kontroli stanu technicznego wirników wentylatorów głównych typu WPK - 5,35 z pomostów rewizyjnych zabudowanych wewnątrz obudowy wentylatora zastosować środki ochrony zbiorowej przed zagrożeniem upadkiem z wysokości,
  • w toku przeprowadzanych bieżących analiz i badań niezbędnych dla bezpiecznego prowadzenia ruchu zakładu górniczego uwzględniać skuteczność podjętych działań profilaktycznych zapewniających niedopuszczenie do pracy pracowników pozostających pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Informację opracowano na podstawie danych z UGBKUE w Katowicach.

do góry