7.11.2013

Wyższy Urząd Górniczy

Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 21.11.2013 r.

 

I N F O R M A C J A  Nr 54/2013/EW

 

w sprawie wypadku ciężkiego zaistniałego w dniu 7 listopada 2013 r. na zmianie „A” o godz. 8:22, w Kopalni Soli Kłodawa S.A., któremu uległ górnik strzałowy podczas prowadzenia robót górniczych, związanych z obrywką II warstwy ( tzw. II zęba)

 

Wypadek ciężki, któremu uległ górnik strzałowy zaistniał w trakcie robót eksploatacyjnych prowadzonych w komorze solnej KSR-26 na poziomie 690 m w polu eksploatacyjnym nr 3.

 

Komora KSR-26  eksploatowana była systemem komorowym w odmianie komory płaskiej  z przodkiem schodowo-stropowym. Urabianie odbywało się  z użyciem materiałów wybuchowych.

 

W przodku na zmianie „B” w dniu 6 listopada 2013 r.  wykonywane były roboty strzałowe w II stropowej warstwie eksploatacyjnej.

 

W dniu 7 listopada 2013 r. na zmianie „A” przodek obłożony został przez brygadę w składzie: brygadzista (górnik strzałowy), górnik strzałowy i trzech górników dołowych. Rejon przodka  miał wysokość od 2,5 do 3,0 m. Pracownicy zatrudnieni byli przy obrywce skał stropowych. Miejsce, w którym przebywał górnik przodowy (poszkodowany) usytuowane było pod wystającymi, nie oberwanymi  fragmentami skał solnych. Przodowy stał na poziomie roboczym usytuowanym na zestrzelonym urobku solnym przy prawym ociosie komory. W trakcie obrywki stropu w części usytuowanej przy lewym ociosie brygada, pod nadzorem sztygara zmianowego, wykonywała  obrywkę dużych bloków solnych. W czasie tych robót nastąpiło niekontrolowane oberwanie skał stropowych (bryły solnej) w rejonie prawego ociosu, w miejscu w którym przebywał przodowy. Bryła solna, która z wysokości około 2,5 – 3,0 m opadła na poszkodowanego, miała wymiary 0,6x0,4x0,17 m. W wyniku uderzenia górnik upadł tyłem na nierówny poziom wyrobiska i doznał obrażeń klatki piersiowej oraz stłuczenia pleców. Po udzieleniu pierwszej pomocy  przewieziono poszkodowanego do  Szpitala w Koninie. Badania wykazały złamanie kilku żeber klatki piersiowej oraz oberwanie płuca.

 

Bezpośrednią przyczyną wypadku ciężkiego było uderzenie pracownika bryłą solną, odspojoną w sposób niekontrolowany od stropu przodka II warstwy (tzw. II zęba). Do zdarzenia przyczyniła się również niewłaściwa organizacja robót prowadzonych jednocześnie w dwóch rejonach przodka.

 

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu wydał decyzję, w której nakazał dokonać wnikliwej analizy warunków górniczo-geologicznych eksploatowanych komór solnych, a zwłaszcza tych, w których przez dłuższy okres czasu nie prowadzono wydobycia.

 

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Poznaniu.

do góry