Strona główna/O nas/Ze świata/Nowe życie kornwalijskiej kopalni cyny

Nowe życie kornwalijskiej kopalni cyny

18 Czerwca 2018

Zamknięta w latach 90. ubiegłego wieku kornwalijska kopalnia cyny w South Crofty może wkrótce wznowić działalność dzięki staraniom kanadyjskiego inwestora. Badania wskazują, że oprócz cyny złoże to zawiera również lit – metal przyszłości.

Zainteresowanie kornwalijskimi złożami cyny, które są uważane za jedne z największych na świecie, jest spowodowane wzrostem cen tego surowca na rynkach światowych. Jest on wykorzystywany m.in. przy wytwarzaniu komponentów pojazdów elektrycznych. Globalnym liderem produkcji tego typu surowców są Chiny. Według ekspertów rządu brytyjskiego dzięki inwestycjom w porzucone niegdyś złoża Europa może zabezpieczyć swój interes, zwłaszcza w warunkach chińsko-amerykańskiej wojny handlowej.

Oprócz Wielkiej Brytanii złoża surowców wykorzystywanych przy produkcji akumulatorów mają w planach zabezpieczyć Niemcy, Finlandia i Serbia. W południowej Saksonii toczą się dyskusje nad projektowaną kopalnią litu. W Finlandii trwają prace nad dwoma projektami – budową kopalni niklu i kopalni litu, które powinny rozpocząć działalność do 2020 r. W Serbii opiniowany jest projekt kopalni jadaritu – nowo odkrytej kopaliny, która zawiera bor i lit.

Cena tony cyny w 1998 r., kiedy kopalnia w South Crofty zakończyła działalność, wynosiła 5 tys. USD. Obecnie kosztuje ona ponad 20 tys. USD. Według inwestora kopalnia w South Crofty może wznowić działalność w 2021 r.

do góry