03/2016 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 03/2016

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Stanisław PRUSEK, Wojciech MASNY, Adam BARAŃSKI

 

W artykule przedstawiono wybrane analizy skutków występujących zjawisk dynamicznych w polskich kopalniach węgla kamiennego z lat 1985–2006. Następnie zaprezentowano najnowsze wyniki analizy skutków odprężeń oraz tąpnięć zaistniałych w kopalniach Kompani Węglowej S.A., które wystąpiły w latach 2003–2012. Podano charakterystyczne formy uszkodzeń wyrobisk korytarzowych i ścianowych, jak i również opisano typowe uszkodzenia obudowy tych wyrobisk.

Wojciech NALEWAJSKI

W artykule przybliżono stosowaną w Polsce technologię budowania (ługowania) solnych kawern magazynowych i podziemnego magazynowania ropopochodnych węglowodorów płynnych i gazowych w wysadzie solnym oraz pokładzie soli kamiennej. Dokonano też przeglądu głównych dokonań w tym zakresie krajowego górnictwa otworowego.

Borys BORÓWKA

W artykule scharakteryzowano uwarunkowania formalno-prawne w zakresie ochrony zasobów węgla kamiennego, w szczególności w cienkich pokładach węgla. Z ich analizy wynika, że przepisy nie określają w sposób jednoznaczny zakresu ochrony zasobów, co może budzić wątpliwości i prowadzić do różnych, czasem skrajnych ich interpretacji. Dla zilustrowania tego zagadnienia przeprowadzono studium hipotetycznego przypadku, z którego wynika, że traktowanie ochrony zasobów w sposób nadrzędny, może prowadzić do sytuacji, w której konieczność ochrony cienkiego pokładu bilansowego bez znaczenia przemysłowego mogłoby uniemożliwić eksploatację zasobów w pokładach atrakcyjnych gospodarczo.

Mirosław CHUDEK, Monika BYKOWSKA, Maciej BIAŁAS

Artykuł podejmuje próbę dyskusji nad metodą uproszczoną oceny odporności budynków na wpływy od eksploatacji górniczej. Zwraca uwagę na kilka problemów związanych z interpretacją i sposobem stosowania wspomnianej metody oraz zawiera propozycje pewnych modyfikacji punktacji. Podejmuje również problem oceny obiektów podzielonych na oddylatowane segmenty.

Kopalnia Węgla Kamiennego „Concordia” w Zabrzu w latach 1945–1949
Eufrozyna PIĄTEK

Fundacja Rodzin Górniczych pomaga

do góry