05/2019 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 05/2019

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Włodzimierz MOSÓR, Jerzy PICUR, Piotr WOJTACHA

W artykule przedstawiono informacje o Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej w Wyższym Urzędzie Górniczym. Zaprezentowano historię powstania, formalno-prawne podstawy jego funkcjonowania, organizację i zadania oraz dotychczasowe osiągnięcia. W części końcowej omówiono metodykę oceny zagrożeń ze strony wyrobisk górniczych, mających połączenie z powierzchnią usytuowanych na terenach zlikwidowanych podziemnych zakładów górniczych. Wyniki przeprowadzonych do tej pory inwentaryzacji są znaczącym wsparciem w procesie udzielania informacji o terenie pogórniczym realizowanym przez archiwum.

Krzysztof KRÓL

W artykule na tle historii rozwoju podziemnego magazynowania węglowodorów w Polsce przedstawiono przegląd funkcjonujących obecnie magazynów węglowodorów i omówiono próby niezrealizowanych inwestycji w tym zakresie.

Krzysztof PARASZCZUK, Wiesław PISULA

W artykule przedstawiono problemy i przeszkody pojawiające się podczas zagospodarowania i rewitalizacji obszarów, na których występują zlikwidowane otwory wiertnicze po poszukiwaniach lub eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Zwrócono uwagę na konieczność uregulowania zasad postępowania dotyczących przyszłego zagospodarowania terenów po likwidacji otworów wiertniczych w celu zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego i środowiska, a także poprawy odbioru społecznego górnictwa.

Kazimierz Tasarek. Życie z... modelami
Leszek Sobieraj

Zamachowiec z Zagórza bombami witał Chruszczowa, Gomułkę i Gierka
Teresa SEMIK

Na całym świecie, tam, gdzie fedrują kopalnie, zawsze możesz spotkać górnika z Polski
Michał WROŃSKI

do góry