09/2019 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 09/2019

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Janusz ORLOF, Piotr WOJTACHA

Artykuł, na tle uregulowań prawnych, prezentuje działania podejmowane przez organy nadzoru górniczego w celu wypracowania metod i zasad jednolitego postępowania w sprawach nielegalnego pozyskiwania kopalin w Polsce. Przedstawia również dane statystyczne odnoszące się do problematyki nielegalnej eksploatacji i opisuje utrudnienia w naliczaniu opłaty podwyższonej, których źródłem są przepisy innych ustaw pozwalające na obejście przepisów Prawa geologicznego i górniczego.

Lidia KRÓL, Hubert WŁODARSKI, Bartosz BOLIŃSKI

Artykuł opisuje przykładowy sposób wykonania oceny ryzyka podczas prac inwestycyjnych. Ocena ryzyka wymaga bieżącej analizy zagrożeń. W tym celu użyto zadaniowej oceny ryzyka. Pozwala ona nie tylko na spełnienie wymagań prawnych, ale poprzez swoją prostotę umożliwia ujednolicenie narzędzi stosowanych do oceny ryzyka wielu podmiotów uczestniczących w procesie inwestycyjnym. Umożliwia również współpracę specjalistów budowlanych z osobami dozoru, przez co proces oceny ryzyka staje się codziennym nawykiem osób pracujących przy zadaniu.

Maciej ĆWIK, Edyta STOPYRA

Artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące robót geologicznych przeprowadzonych w ramach projektu badawczego „Gilowice”, zrealizowanego przez konsorcjum PGNiG S.A. oraz PIG – PIB w latach 2016–2018, będącego jednocześnie etapem I projektu Geo-Metan.

Mirosław PERLITIUS, Wiesław KOPIEC

 

W artykule przedstawiono tryb podejmowania decyzji organu nadzoru górniczego w zakresie wyrażania zgody na prowadzenie eksploatacji górniczej, na przykładzie planowanej eksploatacji pokładu 362/1 ścianą P-1 przez JSW S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach, z uwagi na ochronę powierzchni.

Literacka pasja sztygara Luchowskiego
Leszek SOBIERAJ

Pogórnicze hałdy - kłopot czy ukryte bogactwo? Co zrobić, by dostały „drugie życie"?
Michał WROŃSKI

W pasiakach pod ziemią
Jacek BIELENIN

do góry