10/2019 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 10/2019

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Antoni DYNOWSKI, Bogdan KUŚNIERZ

W artykule przedstawiono zagrożenia powstające podczas robót geologicznych obejmujących poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów oraz podczas eksploatacji węglowodorów i innych kopalin, spowodowane występowaniem siarkowodoru w określonych formacjach geologicznych na terenie Polski. Omówiono niektóre zdarzenia i wypadki związane z tymi zagrożeniami. Wskazano zasady profilaktyki w tym zakresie i ich efekty.

Agata TARNACKA

Artykuł, na tle ogólnej charakterystyki prawa karnego pracy i jego subsydiarności wobec prawa regulującego prawa pracownika, przedstawia przedmiot i podmiot ochrony oraz typy przestępstw regulowanych przez art. 218 Kodeksu karnego. Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego omawia też zasadę zakazu podwójnego karania w tej samej sprawie.

Jacek MURZYDŁO

Artykuł dotyczy możliwości wykorzystania odpadów przy likwidacji odkrywkowych zakładów górniczych. Porusza kwestie: rodzajów odpadów, które można wykorzystać w tym zakresie, uzyskania przez substancje lub przedmioty przymiotu odpadu, zezwolenia na zbieranie odpadów i prowadzenie przetwarzania odpadów, możliwości wykorzystania odpadów do likwidacji wyrobisk zawodnionych, a także ulokowania w wyrobisku składowiska odpadów.

 

Konrad Krupa, emerytowany pracownik kopalni Makoszowy. Górnictwo się zmienia, odznaki zostają
Leszek SOBIERAJ

Ziemię znaczą ślady działalności górników, widać je nawet z kosmosu
Michał WROŃSKI

do góry