Strona główna/Wydawnictwa WUG/"Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie"

"Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie"

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Numer 09/2018

Rafał KURS, Jacek ALBRECHT

Eksploatacja pokładu 510 w polu S KWK "Murcki-Staszic" w warunkach występowania zagrożenia metanowego, pożarowego i tąpaniami


względu na pożar endogeniczny w zrobach podczas jej likwidacji, zroby ściany oraz część wyrobisk dla kolejnej ściany otamowano, a pole ściany podzielono na dwa pola ścian 8b-S i 10b-S. Na podstawie doświadczeń ze ściany 9b-S, dla ściany 8b-S, o długości ok. 160 m, zaprojektowano szereg dodatkowych rozwiązań, które miały na celu ograniczenie zagrożeń naturalnych, a przede wszystkim zagrożenia pożarowego. Jednak, od początku eksploatacji ścianą 8b-S dominującym okazało się zagrożenie metanowe. Z tego powodu niezbędnym było wstrzymanie eksploatacji ścianą do czasu zastosowania dodatkowej profilaktyki, tj. znacznego ograniczenia jej postępu, zwiększenia intensywności odmetanowania, wprowadzenia pomocniczych urządzeń wentylacyjnych w rejonie jej skrzyżowania z chodnikiem wentylacyjnym oraz uintensywnienia przemulania zrobów mieszaniną popiołowo-wodną. Działania te przyczyniły się do ograniczenia zagrożenia metanowego. Kolejną ścianę (2b-S), o długości około 240 m, w początkowym okresie biegu przewietrzano sposobem na „U”. Bazując na wcześniejszych doświadczeniach, w trakcie jej biegu wykonano dodatkowe wyrobiska korytarzowe. Pozwoliło to, po ok. 280 m postępu, na dalsze prowadzenie ściany z przewietrzaniem sposobem na „Y”.

Konsekwencją opisanych doświadczeń było przemodelowanie sposobu wybierania III warstwy pokładu 510 w polu S, polegające na skróceniu długości kolejnych ścian (zwiększenie ilości ścian w całym polu, z planowanych 9 do 13) oraz ich odmetanowaniu z wyrobisk nadległych (pochylń odmetanowania) w pokładzie 501. Taki sposób odmetanowania pozwolił na znaczne ograniczenie zagrożenia metanowego w kolejnej ścianie: 12b-S, przyczyniając się do bezpiecznej i efektywnej jej eksploatacji. Na przełomie 2016 i 2017 r., w południowej części pola S rozpoczęto eksploatację pokładu 510 ścianą 3b-S. Zasadniczy wpływ na ograniczenie jej postępu było, z kolei zagrożenie tąpaniami. Pomimo stosowanej profilaktyki (ograniczony postęp dobowy ściany, strzelania wstrząsowe i zruszające w pokładzie, strzelania torpedujące strop pokładu) wysokoenergetyczne wstrząsy górotworu powodowały skutki w wyrobisku przyścianowym, w tym np. gwałtowny wzrost zawartości tlenku węgla w rejonie ściany po jednym ze wstrząsów i konieczność izolacji rejonu ściany poprzez zabudowę korków przeciwwybuchowych.

powrót do spisu artykułów

do góry