Strona główna/Wydawnictwa WUG/"Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie"
12/2019 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 12/2019

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Marek PŁACHNO, Sławomir BARANOWSKI, Ireneusz OŚLIŹNIOK

Artykuł przedstawia analizę możliwości wykonywania remontów zbrojenia szybu bez ograniczania jego zadań transportowych, przy parametrach eksploatacji zgodnych z dokumentacją techniczną wyciągu szybowego, określonym stanie technicznym dźwigarów i prowadników. Remont taki wykonany został z wykorzystaniem posiadanego kapitału wiedzy i doświadczenia w zakresie utrzymania wymaganego poziomu bezpieczeństwa dla prowadzenia naczyń wyciągowych w warunkach uwzględnionego w dokumentacji górniczego wyciągu szybowego dopuszczalnego zużycia prowadników i dźwigarów.

Christof VOIGT

W artykule przedstawiono poparty przykładami przegląd procedur likwidacji zakładów górniczych. W zakresie tym funkcjonują dwa odmienne instrumenty prawne. Pierwszy z nich to plan likwidacji zakładu, w którym przedsiębiorca górniczy musi przedstawić dowody spełnienia warunków zakończenia działalności górniczej oraz eliminacji zagrożeń i przedłożyć go nadzorowi górniczemu do zatwierdzenia. Drugi instrument sprowadza się do ogłoszenia przez organ nadzoru górniczego zakończenia nadzoru, gdy tylko stwierdzi on, że zostały spełnione określone warunki.

Mariusz KOSZYK, Aneta GRODZICKA, Sławomir RZEPECKI

W artykule przedstawiono wyniki badań linek ratowniczych trzech typów, używanych przez zakłady górnicze oraz OSRG Bytom – Zabrze zarówno podczas prowadzenia akcji, jak i ćwiczeń ratowniczych. Celem analiz było określenie czasu zapinania i odpinania oraz sposobu poruszania się zastępów ratowniczych w aparatach regeneracyjnych W-70 w zadymionych wyrobiskach komory ćwiczeń OSRG Bytom – Zabrze oraz w warunkach bez zadymienia.

Ciocia Asia napisała o pracy w kopalni
Jacek BIELENIN

Kolej na kolej – jak polski węgiel trafił na światowe rynki
Michał WROŃSKI

do góry