do góry

Górniczy elementarz

Lukę na rynku podręczników dla adeptów górnictwa zapełnia nowo wydana książka Bogdana Ćwięka: Podstawowe zasady bezpiecznego zachowania w wyrobiskach górniczych. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Górniczego. Na zakończonych niedawno w katowickim „Spodku” Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego kupowali ją uczniowie klas górniczych, których duże grupy krążyły wśród zwiedzających ekspozycje.
- Jestem przekonany, że ta książka jest kolejnym przykładem dobrych praktyk. Jej autor całe życie zawodowe związał z górnictwem. Nie raz kierował akcjami ratowniczymi. Ma dużo wiedzy i doświadczenia w zmaganiu się z zagrożeniami występującymi w kopalniach węgla kamiennego. Łatwym do zrozumienia dla niefachowców językiem przedstawia zagrożenia i elementarne zasady zachowania się podczas niebezpiecznych sytuacji. Kwalifikacje ludzi zatrudnionych w zakładach muszą być priorytetem, tak samo ważnym jak uświadomienie załogom górniczym tego, że błędów w pracy pod ziemią nie można popełniać. Młodzi ludzie przychodząc do kopalni zetkną się ze sprzętem pomiarowym nowszej generacji, niż ten prezentowany na zdjęciach w książce. Technika się zmienia, obudowy także, a metody wydobycia i przeróbki węgla są nieustannie udoskonalane. Arsenał zagrożeń naturalnych jest jednak taki sam od dziesięcioleci - stwierdza Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
Książka B. Ćwięka to kompendium wiedzy o zagrożeniach: wentylacyjnych (gazowych) , pożarowych, wybuchami gazów i pyłów, tąpaniowym, wodnym, wyrzutowym skał i gazów, technicznym. Czytelnik po lekturze tego górniczego elementarza bez trudu nauczy się rozpoznawać pożary endogeniczne od egzogenicznych i dlaczego te drugie są groźniejsze. Nie pomyli zawału skał, wstrząsu i tąpnięcia, bo tylko laikom wydaje się, że to są takie same zjawiska. Mają taką książkę nie trzeba już szukać informacji, w których miejscach w kopalni kumulują się niebezpieczeństwa. Adept górnictwa otrzymuje zbiór zasad bezpiecznego zachowania w wyrobiskach górniczych, transportu materiałów, robót strzałowych. Z takim podręcznikiem śmielej można iść na pierwszą w życiu szychtę.

Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
plik pdf Górniczy elementarz
14-12-31 12:08 7.52MB pobierz plik: Górniczy elementarz

Wyższy Urząd Górniczy

Adres:
ul. Poniatowskiego 31, 40-055 Katowice
Centrala:
tel. +48 32 736 17 00

Dyspozytor:
tel. +48 32 736 17 47
tel. +48 32 251 14 71
fax: +48 32 251 48 84

Godziny pracy urzędu:

poniedziałek - piątek
7.00 - 15.00
wtorek (Kancelaria Główna i Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej)
7.00 - 18.00