Strona główna/Wydawnictwa WUG/"Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie"
10/2017 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 10/2017

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Tadeusz KACZAREWSKI

Artykuł przedstawia wymagania przygotowanie i doświadczenie zawodowego osób, którym powierza się wykonywanie czynności kierownika ruchu i dozoru ruchu, na tle funkcji, struktury technicznej i organizacyjnej odkrywkowych zakładów górniczych. Omawia też tryb stwierdzania przedmiotowych kwalifikacji i znaczenie osób je posiadających dla ruchu zakładu górniczego. 

Andrzej SKRZYDŁO, Piotr GŁUCH, Krzysztof FILIPOWICZ

W artykule przedstawiono rozwiązanie wykonania wlotu do szybu V na poziomie 930 m w JSW SA KWK „Pniówek”. Wlot wykonywano od strony poziomu przez jego zbicie w kierunku szybu. Omówiono zabezpieczenie wewnętrznej obudowy szybu oraz obudowy przekopu przed wlotem i wlotu. W tym celu zastosowano wyprzedzające wzmocnienie skał wokół szybu, etapowe prowadzenie prac w kierunku szybu ze zmniejszeniem przekroju wlotu w miejscu połączenia, stosowanie zamkniętej obudowy podporowej wzmocnionej kotwieniem i betonem natryskowym. Prace zabezpieczające od strony szybu, ze względu na brak wyciągu szybowego prowadzono dwoma wyciągami szybowymi i specjalistycznym wysokościowym zespołem ratowników z wykorzystaniem technik alpinistycznych.

Ireneusz GRZYBEK

Artykuł omawia modele pozyskania metanu ze zrobów zlikwidowanych kopalń węgla i przedstawia polskie doświadczenia w tym zakresie na tle charakterystyki zmian własności zbiornikowych formacji węglonośnych w wyniku eksploatacji węgla kamiennego.

Pamięć śląskiego „staroska”, czyli słów kilka o lirykach Doroty Szatters.
Maria Sztuka

do góry