Strona główna/Wydawnictwa WUG/"Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie"
11/2017 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 11/2017

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Agnieszka PAWŁOWSKA, Krzysztof PIKSA

W artykule przedstawiono szczególną lokalizację Kopalni Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. względem obszarów chronionych, w tym Natura 2000 utworzonych dla ochrony siedlisk i gatunków nietoperzy. Opisano działania prewencyjne, które wykonano przed rozpoczęciem eksploatacji wapienia w obszarze nowej koncesji, jak i te podejmowane na bieżąco w celu ochrony chiropterofauny. Dokonano porównania wyników monitoringu liczebności populacji nietoperzy dla uchwycenia ewentualnego wpływu na nią odkrywkowej eksploatacji górniczej. Przedstawiono wyniki dodatkowych, niż wymagane, badań monitoringowych, prowadzonych we wczesnej fazie realizacji inwestycji.

Zbigniew KALETA, Tomasz TOBOŁA

Niniejszy artykuł to podsumowanie wiedzy nt. bezpieczeństwa technologicznego transportu kołowego. Uwzględnia stosowane w tym zakresie przepisy i dokumenty regulujące pracę pojazdów technologicznych. Wyszczególnia czynniki i działania wpływające na ich bezpieczeństwo, z których najważniejsze to: stan techniczny pojazdów technologicznych, sposoby przeprowadzania jego kontroli i przeglądów technicznych, czynności obsługowych, itp. Porusza zagadnienia dotyczące kwalifikacji kierowców. Opisuje zagrożenia i sposoby ochrony przed nimi na stanowisku kierowcy pojazdów technologicznych.

Andrzej SZĘDZIELARZ

Węgiel kamienny, jako kopalina, zgodnie z naszym prawem zaliczony został do zasobów strategicznych, to znaczy mających istotne znaczenie, najważniejszych. Czy te cechy w dalszym ciągu opisują węgiel jako zasób strategiczny? Czas najwyższy na rozważenie jego dotychczasowej pozycji i nadanie mu nowej roli i nowego wymiaru.

Wpływ tradycji górniczych na ukształtowanie niektórych form obchodów Dnia Górnika.
Józef FUDALI

do góry