Strona główna/Wydawnictwa WUG/"Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie"
07/2018 - okładka

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Numer 07/2018

MIESIĘCZNIK WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO

Zbigniew BURTAN, Dariusz CHLEBOWSKI, Mariusz KAPUSTA

Polskie górnictwo węgla kamiennego cechuje występowanie wszystkich, typowych dla podziemnej eksploatacji złóż, tzw. katastrofogennych zagrożeń naturalnych. Ich ujawnianie się w wyrobiskach górniczych stanowi jedną z przyczyn niebezpiecznych zdarzeń, w wyniku których niejednokrotnie dochodzi do wypadków przy pracy. W artykule scharakteryzowano istotne uwarunkowania eksploatacji w kopalniach GZW, które wpływają na intensyfikację katastrofogennych zagrożeń naturalnych. Przedstawiona skala występowania poszczególnych zagrożeń wraz z analizą niebezpiecznych zdarzeń i spowodowanych nimi wypadków śmiertelnych w latach 2000–2017 potwierdza ich znaczący wpływ na stan bezpieczeństwa pracy w polskim górnictwie węgla kamiennego.

Adam MIREK, Zbigniew RAWICKI, Adam BOROWIEC

W artykule, na przykładzie dwóch ścian w pokładzie 510 wybranej kopalni, omówiono doświadczenia z utrzymania chodników przyścianowych przed frontem ściany w warunkach zagrożenia tąpaniami. W obu przypadkach wykonanie chodników i pochylni okonturowujących pola ścian napotkało trudności, co wymusiło konieczność częściowego przeprojektowania biegu wyrobisk. Sposób doboru obudowy i jej wzmocnień oraz zastosowana profilaktyka tąpaniowa okazały się właściwe i umożliwiły planowane wybranie tych ścian.

Jerzy NYCZ

W artykule przedstawiono genezę zdarzenia osuwiskowego w odkrywkowym zakładzie górniczym „Zastawie IV-2”, eksploatującym kruszywa spod lustra wody. Omówiono sposoby zapobiegania osuwiskom w odkrywkowych zakładach górniczych prowadzących eksploatację spod lustra wody urządzeniami pływającymi.

Blues jest dobry na wszystko
Leszek SOBIERAJ

Dom pod Biegunem – rok w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund
Magdalena GRZESIK-FELISIAK

Oskardem i magią: górnictwo w światach fantasy
Tomasz BORÓWKA

Jak dać kopalniom "drugie życie"? Dobrych pomysłów nie brakuje
Michał WROŃSKI

do góry