Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
Katowice, dnia 26.04.2010 r.
INFORMACJA Nr 21/2010/EW
o wypadku zbiorowym (cztery wypadki lekkie) i tąpnięciu spowodowanym wstrząsem górotworu o energii 9,3 x 107 J, zaistniałym w dniu 03 kwietnia 2010 r. o godzinie 336, w polu XVI/1 oddziału G-15, na poziomie 1035 m, w KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Rudna” w Polkowicach.
Wypadek zbiorowy (cztery wypadki lekkie) i tąpniecie, spowodowane wstrząsem górotworu o energii 9,3 x 107J, miały miejsce na froncie eksploatacyjnym pola XVI/1 oddziału G 15, w którym prowadzono eksploatację złoża rud miedzi, o zmiennej miąższości od 2,4 m do 10,0 m, wykształconego w formie pseudopokładu, utworzonego przez jasnoszare piaskowce czerwonego spągowca oraz dolnocechsztyńskie łupki i dolomity. Pole XVI/1 usytuowane było w środkowej części kopalni „Rudna”. Eksploatację zaprojektowano w polu zamykającym, frontem o długości około 500 m, przesuwającym się po rozciągłości, począwszy od granicy z polem XVII/1 w kierunku północno-zachodnim. Eksploatacja prowadzona była z zastosowaniem systemu komorowo-filarowego z upodatnieniem złoża i dodatkową ochroną stropu w złożu o miąższości do 7 m (R-UO) i z likwidacją dolnej warstwy podsadzką suchą w złożu o miąższości powyżej 7 m (RG-6). Złoże zaliczono do trzeciego stopnia zagrożenia tąpaniami i pierwszego stopnia zagrożenia wodnego. Skały stropu zaliczono do klasy trzeciej skał stropowych, a spągu do klasy drugiej skał spągowych. Stropy wyrobisk eksploatacyjnych były zabezpieczone obudową kotwiową wklejaną, kotwiową rozprężną oraz kotwiową rurowo-cierną, o długości żerdzi 1,8 m (dla złoża o miąższości poniżej 7,0 m) oraz 2,6 m (dla złoża o miąższości powyżej 7,0 m), w siatce kotwienia 1,5 m x 1,5 m. W miejscach o pogorszonych warunkach stropowych stosowano dodatkowo obudowę podporową - stojaki hydrauliczne Hydrotech, stropnice płytowe i drewniane stosy podporowe. Stosowane były także kotwy linowo-spoiwowe o długości 5 m. Dla robót eksploatacyjnych pola XVI/1 opracowany został projekt techniczny eksploatacji, zatwierdzony przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
W dniu 3 kwietnia 2010 r. o godzinie 336 wystąpił samoistny wstrząs górotworu o energii 9,3 x 107J, którego epicentrum zlokalizowano w rejonie skrzyżowania chodników W-243A i M-11.
W dniu 06.04.2010 r. na zmianie I dokonano wstępnych oględzin rejonu zdarzenia. Stwierdzone skutki uniemożliwiły dokonanie pełnych oględzin, w szczególności miejsc wypadku zbiorowego oraz skutków zaistniałego wstrząsu w polu XVI/1. Wstrząs spowodował następujące skutki:
Po wstępnych oględzinach przeprowadzonych dnia 06.04.2010 r., Dyrektor OUG we Wrocławiu nakazał:
Po usunięciu ww. skutków i dokonanej przebudowie wyrobiska dojściowego, w dniu 21.04.2010 r., przeprowadzono powtórne oględziny wyrobisk eksploatacyjnych pola XVI/1 stwierdzając następujące skutki:
Na podstawie oceny stanu wyrobisk i ich obudowy oraz skutków wstrząsu zaistniałe w polu XVI/1 zjawisko zakwalifikowano jako tąpnięcie. W wyniku tąpnięcia wypadkom lekkim uległo czterech pracowników przebywających w polu XVI/1. Operator ładowarki TORO LH517L nr zakładowy 271, wykonujący pracę w pasie P-9, doznał: potłuczeń ogólnych, stłuczenia głowy oraz stłuczenia obu kolan. Operator ładowarki TORO nr zakładowy 269, wykonujący pracę w przodkach komór M-12a i M-12b, doznał stłuczenia głowy. Operator wozu odstawczego CB-4P wykonujący prace w rejonie komory K-20 i wyrobiska M-12, doznał stłuczenia głowy oraz rany tłuczonej twarzy. Operator wozu kotwiącego SWK-1HS wykonujący prace w komorze K-2 z pasa P-11A doznał stłuczenia barku i łokcia lewego. Poszkodowani i pozostali pracownicy wycofali się z zagrożonego rejonu samodzielnie bądź przy pomocy współpracowników, a przybyły lekarz-ratownik z JRGH w Lubinie udzielił im pomocy lekarskiej.
Przyczyną wypadków lekkich było oddziaływanie podmuchu wywołanego wstrząsem górotworu. W wyrobiskach na froncie pola pozostawiono cztery maszyny górnicze.
Po oględzinach przeprowadzonych w dniu 21.04.2010 r., Dyrektor OUG we Wrocławiu nakazał:
Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.
Klawisze Dostępności
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H