4 10 2017 2

    Wyższy Urząd Górniczy                                                          

            Departament

Warunków Pracy i Szkolenia

 Katowice, dnia 10 października 2017 r.

INFORMACJA Nr 51/2017/EW

o wypadku ciężkim, zaistniałym w dniu 4 października 2017 r. ok. godz. 1250 w chodniku wodnym +35 „z”, w Kopalni Gipsu i Anhydrytu „Nowy Ląd” Sp. z o.o. w Niwnicach, któremu uległ górnik strzałowy, lat 54, pracujący w górnictwie 35 lat.

Do wypadku doszło podczas wykonywania robót strzałowych w przodku wnęki wiertniczej z chodnika wodnego +35 „z”, w odległości ok. 1500 m od podszybia upadowej skipowej na poz. +100, w KGiA „Nowy Ląd” Sp. z o.o w Niwnicach, powiat lwówecki, woj. dolnośląskie.

KGiA „Nowy Ląd” eksploatuje metodą podziemną złoże anhydrytu, w którego stropie i spągu występuje gips. Maksymalna miąższość anhydrytu wraz z gipsem, wynosi 12÷58 m. Seria anhydrytowo-gipsowa jest wykształcona jednolicie, w postaci pokładu zapadającego pod kątem ok. 25o w kierunku północno-wschodnim. System wydobycia polega na zakładaniu kolejnych, niższych poziomów eksploatacyjnych po upadzie złoża do poziomu +30 m. Złoże anhydrytu eksploatowane jest systemem komorowym – komorami: poziomymi, diagonalnymi i pochyłymi. Eksploatacja prowadzona jest komorami o wysokości 20 m, szerokości do 12 m dla komór poziomych (na warstwy od góry). Wyrobiska prowadzone są w złożu i nie wymagają stosowania obudowy, wybranych przestrzeni nie likwiduje się. W stropie i spągu pozostawia się półki bezpieczeństwa – w stropie o miąższości 2,5 m, natomiast w spągu o miąższości 1 m.

W złożu występuje zagrożenie wodne. Innych zagrożeń naturalnych nie stwierdzono. Z wyrobisk prowadzonych w pobliżu granicy ZW-I/ZW-III sukcesywnie wykonuje się wnęki wiertnicze geologiczne, z których drążone są rozpoznawcze otwory hydrogeologiczne.

W dniu 04.10.2017 r. na zmianie I, trwającej od 600 do 1400, górnik strzałowy i operator wiertnicy mieli za zadanie odwiercić, załadować i odstrzelić przodek (pierwszy z trzech zaplanowanych) wnęki geologicznej z chodnika wodnego +35 „z”. Po dokonaniu OC wiertnicy i pobraniu ze składu 46,80 kg MW Ergodyn 22E, w nabojach 36 mm, á 450 g, górnik strzałowy i operator wiertnicy udali się na miejsce pracy. Po wykonaniu obrywki, przystąpili do wiercenia otworów strzałowych zgodnie z metryką strzałową. Ok 1130, po odwierceniu przodka, górnik strzałowy nakazał wyprowadzić wiertnicę z miejsca wykonywania robót strzałowych, a operatorowi polecił udać się na stanowisko obstawy oddalone o ok 150 m od strzelanego przodka. Po otrzymaniu informacji wykonania obstawy, sam przystąpił do ręcznego ładowania przodka materiałem nabojowanym. Podczas ładowania ostatniego otworu przyspągowego odspojona od czoła przodka bryła skalna spadła na lewą dłoń poszkodowanego, przygniatając ją do spągu. Wezwany ze stanowiska obstawy operator wiertnicy udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy – zaopatrzył dłoń opatrunkami osobistymi. O godz. 1250 operator wiertnicy powiadomił dyspozytora kopalni o zaistniałym wypadku. Poszkodowany pod opieką sztygara zmianowego i operatora wiertnicy został wywieziony na powierzchnię i odwieziony do Szpitala Powiatowego w Lwówku Śląskim. Tam udzielono mu dalszej pomocy lekarskiej. W opinii lekarskiej stan poszkodowanego został opisany następująco: uraz zmiażdżeniowy palców dłoni lewej, amputacja palca III, otwarte zwichnięcie palca IV, zmiażdżenie opuszka palca II – wypadek średniociężki, okres niezdolności do pracy ok. 30 dni.

Przyczyną wypadku było przygniecenie lewej dłoni poszkodowanego do spągu bryłą skalną odspojoną samoczynnie z czoła ładowanego przodka.

Nie zachodziła potrzeba wydania decyzji Dyrektora OUG we Wrocławiu.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.

do góry