godło Polski
PL EN
Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/10 rejonów i 12 wyrobisk szczególnego nadzoru

10 rejonów i 12 wyrobisk szczególnego nadzoru

19 Lipca 2016

Obecnie w górnictwie podziemnym jest 10 rejonów szczególnego nadzoru w 9 kopalniach, które z powodu kumulacji zagrożeń są kontrolowane przez okręgowe urzędy górnicze co najmniej raz na dwa miesiące. Były one wiodącym tematem wtorkowej  (19 lipca br.) narady kierownictwa WUG i dyrektorów pięciu okręgowych urzędów górniczych (z siedzibami w Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Rybniku i Wrocławiu) oraz SUG. Obrady prowadził Wojciech Magiera – wiceprezes WUG.

 Rejony szczególnego nadzoru są wyznaczane w  kopalniach podziemnych przez dyrektorów OUG-ów od 2010 r. Inspiracją do  takiej nadzwyczajnej metodyki prowadzenia kontroli była seria bardzo ciężkich wypadków, do których doszło zaledwie w ciągu kilku tygodni na początku 2010 r. Wzmożone kontrole w rejonach wydobywczych, w których występują największe zagrożenia dla bezpieczeństwa pracy górników przyniosły prewencyjny efekt. Od dwóch lat wzmożoną kontrolą obejmowane są także niektóre wyrobiska korytarzowe w górnictwie podziemnym.  Ściany typowane są do szczególnego nadzoru z powodu kumulacji zagrożeń naturalnych (aktualnie z dominującymi zagrożeniem metanowym, tąpaniowym i pożarowym) . Natomiast wyrobiska z uwagi na nietypową obudowę lub gdy są drążone pod zrobami (przestrzenią, z której wcześniej wybrano w węgiel).

Z 10 aktualnych rejonów szczególnego nadzory osiem jest w kopalniach węgla kamiennego, dwa w zakładach wydobywających rudy miedzi.  W pięciu z nich  zainstalowano tzw. czarne skrzynki (Autonomiczne Zespoły Rejestrująco-Pomiarowe), które monitorują stan zagrożeń niezależnie od systemów kopalnianych.

Podczas narady przedstawiono stan tegorocznej wypadkowości w górnictwie węglowym i rud miedzi. Analizowano sytuację w 10 rejonach oraz 12 wyrobiskach korytarzowych  objętych szczególnym nadzorem. Ponadto zapoznano się z informacjami o stanie drążenia dwóch nowych szybów (dla JSW S.A. i KGHM Polska Miedź S. A.) oraz pogłębiania czterech szybów dla dwóch kopalń PGG Sp. z o.o. oraz po jednym dla JSW S.A i Tauron Wydobycie S.A.

do góry