Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Certyfikacja wyrobów dla górnictwa węgla kamiennego

Certyfikacja wyrobów dla górnictwa węgla kamiennego

8 Lutego 2016

Mirosław Koziura, prezes WUG, zaprosił przedstawicieli wytypowanych przez prezesów spółek węglowych na spotkanie w sprawie m.in. tzw. certyfikacji wyrobów stosowanych w kopalniach węgla kamiennego, które odbędzie się 11 lutego br.

W WUG powołano zespół ds. analizy finalnych zadań badawczych, realizowanych w ramach projektu strategicznego pt. „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach” w celu praktycznego ich zastosowania w ruchu podziemnych zakładów górniczych oraz wdrożenia niektórych rozwiązań do przepisów. Prace zespołu poszerzono o analizę przepisów dotyczących wymagań dla stosowanych
w ruchu zakładów górniczych maszyn, urządzeń, tworzyw sztucznych, materiałów oraz stosowanych technologii i zakresu działania rzeczoznawców ds. ruchu zakładu górniczego. Prezes WUG poprosił przedsiębiorców górniczych o przygotowanie materiałów i wskazanie szczególnie istotnych postanowień obowiązującego prawa, mogących wpłynąć na obniżenie kosztów działalności górniczej, przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa pracy załóg górniczych.

W celu skoncentrowania zaplanowanych na 11 bm. dyskusji na najważniejszych dla kopalń zagadnieniach w przedkładanych propozycjach należy uwzględnić, że od 2004 roku, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej, radykalnie zmniejszyła się lista wyrobów dopuszczanych do stosowania w zakładach górniczych w drodze decyzji przez prezesa WUG. Wcześniejsze przepisy przestały obowiązywać. Warunki przetargowe ustalane bezpośrednio przez przedsiębiorców górniczych są podstawą zakupu m.in.: zmechanizowanych obudów ścianowych, obudów chodnikowych, kombajnów, elementów obudów chodnikowych (siatki, łuki, rozpory), środków chemicznych stosowanych w wyrobiskach, urządzeń elektrycznych do 1000 V, podzespołów i elementów urządzeń (śruby, nakrętki, podkładki, przekaźniki itp.), kabli, blachy, kluczy, kilofów, odzieży roboczej.

Aktualnie w zakładach górniczych zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami stosowane są trzy grupy wyrobów:

- spełniające wymagania oceny zgodności – dyrektyw nowego podejścia (oznaczone znakiem zgodności CE, czyli deklaracją producenta, co nie podlega weryfikacji prezes WUG),

- spełniających wymogi przepisów dotyczących wymagania trudnopalności, antyelektrostatyczności i nietoksyczności,

- dopuszczane do stosowania - obrotu rynkowego przez prezesa WUG – wyroby ujęte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie dopuszczania wyrobów w zakładach górniczych (Dz.U. Nr 99, poz. 1003 z późn. zm.).

 

W  górnictwie podziemnym dopuszczane do stosowania przez prezesa WUG są  następujące wyroby:

- elementy górniczych wyciągów szybowych,

- maszyny wyciągowe,

- naczynia wyciągowe,

- koła linowe,

- zawieszenia lin wyciągowych wyrównawczych, prowadniczych i odbojowych,

- zawieszenia nośne naczyń wyciągowych,

- wciągarki wolnobieżne,

- urządzenia sygnalizacji i łączności szybowej,

- wyodrębnione zespoły elementów wymienionych w pkt 1.1—1.7. rozporządzenia RM z 2004 r. (czyli wymienionych powyżej: elementów wyciągów szybowych, maszyn wyciągowych, naczyń wyciągowych, kół linowych, zawieszenia lin, zawieszenia lin i naczyń,   wyciągarek oraz urządzeń sygnalizacji i łączności),

- urządzenia transportu linowego, kolejki podwieszone, kolejki spągowe oraz ich podzespoły.

- wozy do przewozu osób i wozy specjalne oraz pojazdy z napędem spalinowym do przewozu osób.

- maszyny i urządzenia elektryczne oraz aparatura łączeniowa na napięcie powyżej 1 kV prądu przemiennego lub powyżej 1,5 kV prądu stałego.

- systemy łączności, bezpieczeństwa i alarmowania oraz zintegrowane systemy sterowania kompleksów wydobywczych i przodkowych.

- taśmy przenośnikowe.

- urządzenia do mechanicznego wytwarzania i ładowania materiałów wybuchowych.

- wozy i pojazdy do przewożenia lub przechowywania środków strzałowych.

Z 16 wyrobów w kopalniach węgla kamiennego, dopuszczanych obecnie do stosowania przez prezesa WUG, w propozycjach zmian przepisów (przygotowanych przez wspomniany zespół specjalistów WUG) proponuje się wyłączenie z  listy dopuszczanych wyrobów m.in..: urządzeń transportu linowego, kolejek podwieszonych, kolejek spągowych oraz ich podzespołów oraz zintegrowanych systemów sterowania kompleksów wydobywczych i przodkowych.

do góry