Fala powodziowa maleje
24 Maja 2010
Poziom wody w zalanych zakładach górniczych stopniowo obniża się. Do okręgowych urzędów górniczych w Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie dzisiaj nie zgłoszono zdarzeń związanych z sytuacją powodziową. Zagrożenie takie ciągle jednak wstępują, np. na terenie powiatu płockiego w woj. mazowieckim, gdzie zagrożonych zalaniem jest 5 odkrywkowych zakładów górniczych w gminach Gąbin i Słubice.
Do urzędów górniczych napływają nowe zgłoszenia związane z zalaniem zakładów górniczych, które zdarzyły się w kilku poprzednich dniach. W związku z aktualizacją danych, liczba podtopionych odkrywkowych zakładów górniczych zwiększyła się do 79. Informacje te zapewne nie są pełne, ponieważ ewakuowano ludność np. z terenów gminy Gorzyce w powiecie Tarnobrzeskim. Prawdopodobnie wody powodziowe wdarły się na teren wyrobisk 22 kopalń wydobywających surowce ilaste na potrzeby miejscowych cegielni.
Zakłady górnicze, czynnie włączyły się w akcje ratownicze i usuwanie skutków powodzi. Wzmożone jest wydobycie i dostawy piasku, niektóre z zakładów. KWB "Bełchatów" i ZG "Piekary" wydelegowały grupy ratownicze wraz ze sprzętem na tereny dotknięte powodzią.
Na terenie nadzorowanym przez okręgowe urzędy górnicze w Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Krośnie i Rybniku (w woj.: małopolskim, podkarpackim i śląskim) sytuacja powodziowa stabilizuje się.