godło Polski
PL EN
Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/KGHM: Tąpniecie i wypadek zbiorowy

KGHM: Tąpniecie i wypadek zbiorowy

15 Września 2016

43- letni sztygar oddziałowy stracił życie, a dziewięciu górników odniosło lekkie obrażenia na skutek tąpnięcia wywołanego wstrząsem górotworu o energii 2,3 x 10 7J w O/ZG Rudna w Polkowicach, należącym do KGHM Polska Miedź S.A. Do tragicznego zdarzenia doszło 14 września br. o godz. 9.59.

Ognisko wstrząsu zlokalizowano w Oddziale G-12, w polu XIX/2 na poziomie 1160 m. W strefie zagrożenia znajdowało się 22 pracowników. 21 z nich wycofało się samodzielnie. Sztygar oddziałowy był poszukiwany przez kilka godzin przez zastępy ratownicze w wyrobiskach, które zostały na skutek wstrząsu zasypane rumoszem skalnym. Został uwolniony po ręcznym przebieraniu urobku. Lekarz stwierdził jego zgon o godz. 13.15

Jak ustalono tuż przed wystąpieniem tąpnięcia pracownicy wykonywali w wyrobiskach różne roboty związane z kontrolą oddziału, wierceniem i kotwieniem, odstawą urobku oraz robotami strzałowymi.

Postępowanie wyjaśniające przyczyny i okoliczności wypadku zbiorowego oraz tąpnięcia prowadzi Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu we współpracy z WUG. Po przeprowadzonej wczoraj wizji na miejscu zdarzenia dyrektor wrocławskiego OUG wydal decyzję  wstrzymującą ruch zakładu w części  dotyczącej prowadzenia robót rozcinkowych w polu XIX/2, oddziału G-12.  Ponadto nakazał kierownictwu zakładu  dokonanie m.in.: analizy  szczegółowego projektu eksploatacji w tym polu eksploatacyjnym w kontekście dostosowania profilaktyki tąpaniowej  do warunków górniczo-geologicznych oraz ustalenia dalszego sposobu prowadzenia eksploatacji w tym rejonie. Wznowienie robót może nastąpić po uzyskaniu pozwolenia dyrektora OUG we Wrocławiu.

do góry