godło Polski
PL EN
Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/KWK Piast: Śmiertelny wypadek

KWK Piast: Śmiertelny wypadek

23 Października 2015

36-letni górnik stracił życie na skutek wypadku, który zdarzył się 22 października br. o godz. 19.43 w KWK „Piast” należącej do KW S.A. Został poszkodowany podczas zabudowy sześciometrowej prostki (element o wyglądzie szyny do zabezpieczania stropu).

Górnik podtrzymywał prostkę na ramieniu przed jej wstawieniem w otwór wykonany w ociosie ściany 389, w pokładzie 209 , na poziomie 650 metrów. Prawdopodobnie duża bryła skały  (o wymiarach 1,0 x 0,9 x 0,6 m) odspoiła się od stropu i uderzyła w koniec prostki, która gwałtownie przemieściła się i uderzyła pracownika w głowę. Poszkodowany doznał bardzo poważnych urazów głowy. Lekarz stwierdził zgon o godz. 20.40.

Okoliczności i przyczyny tego wypadku ustala OUG w Katowicach. Przeprowadzono już wizję na miejscu zdarzenia. Prowadzone są przesłuchania świadków wypadku.

Jest to dziewiąty wypadek śmiertelny w tym roku w górnictwie węgla kamiennego, a 15 w całym polskim górnictwie. W analogicznym okresie ub.r. podobnie tragicznych zdarzeń było w polskim  górnictwie 26, w tym 18 w górnictwie węgla kamiennego.

do góry