Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie w nowym (..)

Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie w nowym składzie

13 Czerwca 2016

13 czerwca br.) odbyło się pierwsze posiedzenie Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie w nowo powołanym składzie na dwuletnią kadencję (2016-2017).

 27 – osobowe  gremium opiniodawczo – doradcze prezesa WUG pracować będzie pod przewodnictwem prof. Józefa Dubińskiego. W skład komisji wchodzą przedstawiciele zarządów przedsiębiorstw górniczych, central związków zawodowych, stowarzyszeń oraz uczelni wspierających przemysł wydobywczy oraz WUG.

 Podczas 38 posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie przedstawiciele departamentów merytorycznych WUG zaprezentowali stan bezpieczeństwa w polskim górnictwie w ub.r. oraz w pierwszych pięciu miesiącach br. W porządku obrad znalazły się zagadnienia dotyczące przetargów na zakup maszyn, urządzeń lub materiałów wykorzystywanych w zakładach górniczych w kontekście wymogów  prawa zamówień publicznych i dyrektyw unijnych. Sporządzane przez przedsiębiorców specyfikacje warunków zamówienia nie są w gestii działania nadzoru górniczego. Dlatego przeprowadzone przez WUG analizy miały tylko charakter informacyjny.

 Komisja zapoznała się z informacjami o zagrożeniu sejsmicznym dla powierzchni i wyrobisk dołowych w 2015 r., związanych z ruchem zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny i rudy miedzi. Ponad połowa wydobywanego węgla i 100 procent rud miedzi pochodzi z pokładów zagrożonych tąpaniami. Prowadzona w zakładach górniczych profilaktyka, projektowanie i organizacja robót powodują, że wypadków i niebezpiecznych zdarzeń związanych z tym zagrożeniem jest znacznie mniej niż w latach 80. XX w.

 W odniesieniu do realizacji uchwały z poprzedniego posiedzenia Komisji przedstawiciele przedsiębiorców zreferowali działania organizacyjno-technicznych w zakładach górniczych zmierzające do wyeliminowania z użytkowania aparatów ucieczkowych (sprzętu izolującego układ oddechowy) o wątpliwej sprawności. Oprócz wyrywkowych kontroli, reklamacji u producenta bądź wymiany sprzętu na innego typu coraz częstsza jest praktyka przypisywania aparatu do konkretnego górnika lub ograniczania wielozmianowości jego użytkowania. W tym punkcie obrad przedstawiono także przedsięwzięcia WUG w celu opracowania i skonstruowania  nowego typu aparatu ucieczkowego (z butlą tlenową), który można byłoby kontrolować w sposób nieniszczący w kopalni, a nie jak obecnie wyłącznie u producenta.

do góry