Kształcenie ustawiczne

6 Lipca 2010

Zamożność społeczeństwa i nowoczesna gospodarka są nierozerwalnie związane z kształceniem ustawicznym, w którym uczestniczą nie tylko ludzie młodzi. Najbardziej oblegana formą nauczania w państwach wysoko rozwiniętych są uniwersytet trzeciego wieku. Polacy zaczynają się odnajdywać w tych globalnych procesach zmierzających do tworzenia społeczeństwa opartego na wiedzy. Mówiono o tym podczas dzisiejszej konferencji na temat "Promocji kształcenia ustawicznego w woj. śląskim", zorganizowanej przez Region Śląsko-Dąbrowski NSZZ "Solidarność". W obradach uczestniczyli przedstawiciele nadzoru górniczego, m.in. Janusz Malinga- dyrektor Departamentu Warunków Pracy WUG.

- Mankamentem obowiązujących przepisów jest ich mała elastyczność. Mamy do czynienia z klasycznym przykładem ograniczenia swobody stron stosunku pracy, przypominającym zastawienie pułapki. Z jednej strony ustawodawca nie nakłada na pracodawcę obowiązku ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji, a z drugiej zaś strony pracodawca, który na taki krok się zdecyduje, podlega rygorystycznym obostrzeniom. Nie może stosować kombinowanych form pomocy, na jakie go stać, na przykład udzielać płatnych zwolnień od pracy, ale bez urlopu szkoleniowego – mówił prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego.


Referaty dotyczące różnych aspektów kształcenia ustawicznego przygotowali m.in. naukowcy z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytety Gdańskiego.

do góry