Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Międzynarodowe targi. „Spodek” górniczego (..)

Międzynarodowe targi. „Spodek” górniczego bezpieczeństwa

8 Września 2015

Potencjał polskiego górnictwa jest wciąż ogromny, pomimo problemów doskwierających tej branży od wielu miesięcy. Dowodzą tego Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa 2015. W ich uroczystym otwarciu 8 września br. w katowickim „Spodku”  uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz korpusu dyplomatycznego. Wśród gości inauguracyjnej ceremonii był także Mirosław Koziura, prezes WUG, który objął honorowym patronatem to międzynarodowe wydarzenie. Prezes WUG brał także udział w towarzyszącej ekspozycjom konferencji pt. Węgiel, tania energia i miejsca pracy. Debatę zorganizowała Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.

 Czterodniową ekspozycje (8-11 września) maszyn i urządzeń dla trzech sektorów gospodarki w Katowicach obejrzy co najmniej 10 tys. osób, ponieważ aż tyle zaproszeń sprzedano w systemie przed targowej dystrybucji. Zwiedzających zapewne będzie dwa lub trzy razy więcej, nie wszyscy wszak zapowiadają wcześniej swoją wizytę na targach. Polscy producenci przygotowali atrakcyjne prezentacje, m.in. najnowocześniejszych kombajnów, kompleksów ścianowych i dyspozytorni kopalnianej. Wśród zagranicznych wystawców jest kilku debiutantów – firmy z Belgii, Grecji, Holandii i Francji. Przedstawiciele Chin i Ukrainy uczestniczyli w poprzednich edycjach w charakterze zwiedzających, teraz szukają w Polsce kontrahentów, kooperantów lub nowych kontaktów handlowych.

 - Kogo nie ma na targach ten wypada ze światowej rywalizacji, drepcze w miejscu i przestaje się rozwijać. Dlatego listy wystawców, imprez towarzyszących i liczby zwiedzających są imponujące. Dla mnie istotny jest nie tylko efekt skali tego wydarzenia, ale przed wszystkim to, że targi są soczewką innowacyjności i nowoczesności. W jednym miejscu można zobaczyć, to co najistotniejszego wyszło w ostatnich dwóch latach z laboratoriów i hal montażowych najbardziej renomowanych producentów – powiedział Mirosław Koziura wydawcy specjalnego katalogu targowego.

 W targowym piśmie można przeczytać, że międzynarodowe ekspozycje, odbywające się cyklicznie od 30 lat są inspiracją dla polskiego nadzoru górniczego. Prezes WUG podkreśla, że Konkurs z „Innowacją bezpieczniej w górnictwie”, organizowany od trzech lat przez WUG i Fundację Bezpieczne Górnictwo im. profesora  Wacława Cybulskiego, nawiązuje w pewnym sensie do targowych wystaw. Niektóre konkursowe zgłoszenia prezentowane były po raz pierwszy właśnie podczas ekspozycji w katowickim „Spodku”. Gdy wdrożono jej w kopalniach, sprawdziły się i przyniosły wymierne efekty w poprawie bezpieczeństwa załogi, zostały zgłaszane do konkursu. W ubiegłym roku nagrodę główną przyznała Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu „EKO-WIN” za urządzenie odpylające typu UO do zabudowy na zestawie nośnym przenośnika podścianowego ściany eksploatacyjnej.

 Organizatorzy targów twierdzą, że ostateczny kształt tej gigantycznej, międzynarodowej ekspozycji jest efektem analizy oferty branżowej blisko 20 tys. podmiotów gospodarczych. W tegorocznej ekspozycji uczestniczy ponad 400 wystawców z 19 państw. Oferta światowych liderów w produkcji maszyn górniczych nie deprymuje małych firm, które chcą i potrafią znaleźć swoją niszę w nowoczesnych technikach i technologiach. Mirosław Koziura ma nadzieję, że najlepsze pod względem bezpieczeństwa pracy rozwiązania, prezentowane w tym roku w „Spodku” wkrótce znajdą się w polskich kopalniach. Barierą może być tylko czynnik ekonomiczny, bo polskie górnictwo kadrowo i technologicznie jest gotowe do wdrożenia najnowocześniejszych rozwiązań. Atutem polskiego sektora wydobywczego jest również ogromne doświadczenie w prowadzeniu eksploatacji w trudnych warunkach geologicznych.

 

do góry