Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Narada w sprawie zagrożenia opadem skał i zawałowego

Narada w sprawie zagrożenia opadem skał i zawałowego

17 Sierpnia 2016

W związku z pogarszającym się stanem bezpieczeństwa w zakresie zagrożenia opadem skał i zawałowego Piotr Wojtacha, w.o. prezesa WUG, w trybie pilnym zwołał 17 sierpnia br. naradę z dyrektorami czterech OUG oraz SUG, nadzorujących zakłady wydobywające węgiel kamienny. W ciągu czterech dni w dwóch kopalniach wystąpiły aż trzy zawały wyrobisk korytarzowych: 30 lipca w KWK "Piast –Ziemowit", Ruch "Piast" (PGG Sp. z.o.o) oraz 2 sierpnia w KWK " Pniówek" ( JSW S.A.). Do kolejnego, już czwartego w ciągu niespełna dwóch tygodni tego typu zdarzenia, doszło 11 sierpnia w „Bobrek-Piekary”, Ruch „Piekary” (Węglokoks Kraj Sp z o.o.).   

Podczas  dzisiejszej narady sprecyzowano priorytetowe zalecenia dla pracowników inspekcyjno-technicznych nadzoru górniczego wykonujących kontrole w kopalniach węgla kamiennego. Cztery ostatnie zwały nie objęły swoimi skutkami górników. W ostatnich 22 latach zawały i opady skał ze stropów lub ociosów były przyczyną aż 102 wypadków śmiertelnych w górnictwie węgla kamiennego (czyli prawie 45 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych w tym okresie). Pod tym względem wyprzedzają zagrożenie metanowe, które przyczyniło się do śmierci 67 górników (ok. 30 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych w latach 1994-2015). Ostatnie dni skłaniają do wniosku, że sytuacja w wyrobiskach korytarzowych zaczyna przypominać lata 90. ubiegłego wieku.

Z przygotowanego raportu dotyczącego zawałów wynika, że na 30 tego typu zdarzeń w latach 1996 -2015 do dziewięciu z nich przyczyniła się nadmierna korozja obudowy wyrobisk, a do dwóch nieprawidłowy dobór obudowy do rzeczywistych warunków geologiczno-górniczych. W ostatnich dwóch latach wydobycie węgla jest o połowę mniejsze niż 20 lat temu, a mimo to zagrożenie zawałami i opadami skał utrzymuję się na podobnym poziomie.

Podczas narady przedstawiono aktualny stan prowadzonych przez OUG w Rybniku, Katowicach i Gliwicach postępowań dochodzeniowych przyczyn czterech zwałów z ostatnich tygodni oraz wydane przez dyrektorów OUG decyzje wobec zakładów górniczych. Do 15 września br. wszyscy przedsiębiorcy górnictwa węgla kamiennego są zobowiązani do przekazania WUG raportu w sprawie podjętych przez nich natychmiastowych kontroli stanu obudów korytarzowych w ich kopalniach. Kierownictwo WUG oczekuję, że na podstawie tych wewnętrznych kontroli powstaną harmonogramy koniecznych napraw, wzmocnień i wymiany.

do góry