Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich

Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich

8 Lipca 2010

Wczoraj zakończyło się XVI Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich. Obrady odbywały się w Niemczech. W spotkaniu w Meissen w Saksonii uczestniczyły delegacje 12 państw (Austria, Czechy, Estonia, Finlandia, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Wielka Brytania). Postanowiono, że Polska będzie gospodarzem XVII Spotkania Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich. W 2012 r. gościć je będzie Austria, a 2013 r. Serbia.


Wiodącym tematem trzydniowego spotkania szefów urzędów górniczych w Niemczech były sposoby skutecznego egzekwowania przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska w przemyśle wydobywczym. Delegacja polska przedstawiła analizę przeobrażeń prawnych związanych z funkcjonowaniem górnictwa, jak również sposób funkcjonowania organów nadzoru górniczego.

- Po raz drugi uczestniczyłem w tego typu zgromadzeniu. Mam wrażenie, że delegacje Polski, Czech i Wielkiej Brytanii w sposób najbardziej otwarty przedstawiają swoje problemy związane z bezpieczeństwem pracy w górnictwie. Niektórzy całkowicie pomijają milczeniem analizy dotyczące wypadków przy pracy. Nasi partnerzy, wielu rozwiązań mogą się od nas uczyć. Takie przekonanie wynoszę nie tylko z rozmów w międzynarodowych gremiach, ale także z wizyt w wielu kopalniach. Dla nas szczególnie cena jest wymiana doświadczeń we wdrażaniu dyrektyw unijnych do prawodawstwa krajowego - mówi Piotr Liwa, prezes WUG.

Efektem dyskusji prowadzonych w Niemczech będzie trójstronne spotkanie dotyczące transpozycji dyrektywy 209/31/WE w sprawie geologicznego składowania dwutlenku węgla oraz roli i zadań organów nadzoru górniczego w tym przedsięwzięciu. Zaplanowano je wstępnie na przełom sierpnia i września br. Uczestniczyć w nim będą delegacje Niemiec. Czech i Polski.

- Proponowaliśmy, by problem składowania dwutlenku węgla pod ziemią były jednym z głównych tematów przyszłorocznego spotkania szefów urzędów górniczych. W związku z tym, że projekty dotyczących CCS będą realizowane w kilku państwach uznaliśmy, że należy spotkać się gronie bezpośrednio zainteresowanych. Już za kilka tygodni w Niemczech będziemy mieli okazję zobaczyć przygotowane tam instalacje do wychwytywania CO2– dodaje Piotr Litwa.

W Memorandum, które przyjęto na zakończenie obrad w Meissen stwierdzono m.in., konieczna jest dalsza współpraca w zarówno w rozwiązywaniu problemów natury technicznej, jak również dotyczących wszystkich krajów europejskich. Zaznaczono w tym dokumencie, że przemysł wydobywczy jest ważnym elementem struktury ekonomicznej Europy. Uznano, że spotkanie przyczyniło się do wymiany doświadczeń, w tym prawnych i organizacyjnych, w zakresie przestrzegania przepisów i zasad bhp oraz ochrony środowiska.

- W całej Europie maleje przyzwolenie społeczne dla ekologicznej uciążliwości górnictwa. Taki wniosek wynika z dyskusji prowadzonych w Niemczech. Górnictwo w kontekście ochrony klimatu i przemysłowego wykorzystania terenu staje się wyzwaniem, z którym wszyscy musimy się zmierzyć - podsumowuje spotkanie w Niemczech prezes WUG.

Delegacja polska przekazała szefom europejskich urzędów górniczych propozycję zorganizowania kolejnych obrad w Polsce. Zaproszenie zostało przyjęte. Ustalono, że tematem przyszłorocznych obrad będą regulacje prawne, organizacyjne i prezentacje najciekawszych rozwiązań praktycznych w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych.

- Chcemy być gospodarzem XVII Spotkania Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich, ponieważ byłby to nasz wkład w polską prezydencją w Komisji Europejskiej. Obrady odbędą się we wrześniu 2011 roku. Rozważmy kilka możliwości lokalizacyjnych tego spotkania. Na pewno przygotujemy wyjazdy terenowe, być może na tereny pogórnicze na Śląsku – mówi Piotr Litwa.

W 2009 r. spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich odbywało się w Estonii. W Talinie tematem przewodnim obrad było gospodarowanie odpadami w przemyśle wydobywczym w aspekcie wdrażania dyrektywy 2006/21/WE, która dotyczy tych zagadnień.

do góry