Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Spotkanie szefów górniczych spółek węglowych w (..)

Spotkanie szefów górniczych spółek węglowych w Wyższym Urzędzie Górniczym

24 Kwietnia 2022

W poniedziałek, 25 kwietnia 2022 r. o godz. 7.30, w uzgodnieniu i z udziałem Piotra Pyzika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach odbędzie się robocze spotkanie prezesa WUG Adama Mirka z prezesami zarządów i wiceprezesami ds. technicznych górniczych spółek węglowych.

Tematem spotkania będzie sytuacja w kopalniach węgla kamiennego po tragicznych wypadkach zbiorowych, do jakich doszło 20.04.2022 r. w KWK „Pniówek” w Pawłowicach oraz 23.04.2022 r. w KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Oba te zdarzenia przypomniały o nieustannej konieczności zwracania szczególnej uwagi na sposoby oceny i profilaktyki zagrożeń naturalnych (zagrożenie metanowe, tąpaniami itp.), z jakimi mamy do czynienia w trakcie prowadzenia ruchu podziemnych zakładów górniczych.

Podczas spotkania omówiony będzie przebieg ww. zdarzeń, a także ustalone zostaną najpilniejsze zadania organizacyjno-techniczne i kontrolne w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa pracy w kopalniach węgla kamiennego, zwłaszcza w kontekście prawidłowej oceny oraz zwalczania występujących w tych kopalniach zagrożeń naturalnych.

Dodajmy, że w piątek, 22 kwietnia br. prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołał komisję do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych w dniu 20.04.2022 r. w JSW S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach. Podobnie, przyczyny i okoliczności tąpnięcia w KWK „Borynia-Zofiówka” Ruch Zofiówka zbada specjalna komisja, jaka w najbliższych dniach będzie powołana przez prezesa WUG.

do góry