godło Polski
PL EN
Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Wdrożenie wyników projektu strategicznego

Wdrożenie wyników projektu strategicznego

26 Stycznia 2015

Mirosław Koziura, prezes WUG powołał 10-osobowy zespół, który zadaniem jest przygotowanie do wdrożenia wyników Strategicznego projektu badawczego „Poprawa bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Projekt jest realizowany z inicjatywy prezesa WUG. Został uruchomiony w 2010 roku. W ramach tego przedsięwzięcia realizowanych jest dwanaście zadań, których problematyka dotyczy głównie na zagrożenia metanowego, pożarowego, ratownictwa górniczego, a także zatrudniania pracowników w warunkach zagrożenia klimatycznego.

 23 stycznia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. analizy produktów finalnych zadań badawczych i projektów, realizowanych w ramach strategicznego projektu badawczego pt. „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”. Prezes WUG w skład tego zespołu powołał przedstawicieli Departamentów WUG: Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego, Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa, Energomechanicznego i Prawnego oraz okręgowych urzędów górniczych w Gliwicach, Katowicach i Rybniku. Mają oni wspólnie opracować założenia i zasady transformację wniosków z zakończonych zadań badawczych do praktycznego zastosowania w zakładach górniczych. Na dzisiejszym posiedzeniu członkowie zespołu zapoznali się z aktualnym postępem realizacji zadań, opracowali kierunki swoich działań oraz przeanalizowali pierwsze zadanie badawcze, które będzie przedmiotem najbliższych prac zespołu. Dotyczy ono kategoryzacji zagrożeń naturalnych w podziemnych zakładach górniczych. Zespół pracuje pod przewodnictwem Zbigniewa Rawickiego, dyrektora Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego.

 Strategiczny projekt badawczy „Poprawa bezpieczeństwa pracy w górnictwie” finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie. Poszczególne zadania w ramach tego projektu realizują różne jednostki naukowo – badawcze wyłonione przez NCBR, które jest agendą wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

do góry