Węgiel i co dalej

27 Maja 2010

Piotr Litwa, prezes WUG uczestniczył w odbywającym się dzisiaj w Katowicach "Forum – Węgiel i co dalej". Konferencję zorganizowana została przez Dziennik "Rzeczpospolita" i Gazetę Giełdy "Parkiet".


Podczas forum dyskutowano o wspólnych celach i zadaniach górnictwa oraz energetyki. Nakreślano trendy rozwojowe tych branż w kontekście prywatyzacji oraz unijnego pakietu klimatycznego narzucającego ograniczanie emisji CO2. Podczas obrad, wskazywano na zagrożenia polskiego górnictwa oraz zainteresowanie zagranicznych inwestorów. Obrady prowadziła red. Karolina Baca.

- Wyższy Urząd Górniczy, jako instytucja która uzgadnia granice obszarów górniczych odnotowuje zainteresowanie złożami zlikwidowanych kopalń. "Siltech" prowadzi wydobycie na bazie dawnej kopalni "Pstrowski". Jest to przykład dobrego wykorzystania złoża w zurbanizowanym terenie. "Karbonia PL" prowadzi rozpoznie złoża po byłej kopalni "Morcinek". NWR przygotowuje się do wydobycia węgla z dawnych zasobów kopalni "Dębieńsko". Złoża byłej kopalni"Niwka-Modrzejów", których wydobycie zaniechano w latach restrukturyzacji, są planowane do eksploatacji. "Silesia" będzie prywatyzowana - mówił Piotr Litwa, prezes WUG.

W pierwszych sesjach forum sporo uwagi poświecono ochronie środowiska w kontekście konsekwencji pakietu klimatycznego dla polskiego górnictwa i energetyki. Jedną z głównych kwestii w tym zakresie jest wychwytywanie i zagospodarowanie metanu.


- Metan był kiedyś traktowany jak odpad. A jest nieodnawialną kopaliną i byłoby marnotrawstwem wyrzucać go do atmosfery. Liderem w jego przemysłowym wykorzystaniu jest Jastrzębska Spółka Węglowa – podkreślał prezes WUG.

W konferencji uczestniczyli m.in.: Ján Fabián - członek zarządu, dyrektor operacyjny New World Resources, Stanisław Gajos - prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, Jacek Korski - wiceprezes Kompanii Węglowej SA, Janusz Olszowski - prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Zbigniew Stopa – wiceprezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.

do góry