Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Wyrzuty skał i gazów w górnictwie miedziowym

Wyrzuty skał i gazów w górnictwie miedziowym

7 Maja 2010

Dzisiaj odbyło się czwarte posiedzenie Komisji do spraw Zagrożenia Wyrzutami Gazów i Skał w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Rudy Metali.

14 –osobowa komisja została powołana przez prezesa WUG 16 września 2009 r. po nietypowym dla górnictwa miedziowego zjawisku (wyrzucie rozkruszonych skał oraz gazu), które ujawniło się w ub.r. w O/ZG "Rudna" (należącym do KGHM). W komisji są specjaliści z KGHM, PGNiG, KD "Barbara", Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Centrum Badawczo-Rozwojowym we Wrocławiu, Polskiej Akademii Nauk, WUG i Okręgowego Urzędu Górniczego.

Komisja miała zakończyć pracę w styczniu br. Niestety, nie zdołano wykonać wszystkich koniecznych ekspertyz i prezes WUG przedłużył termin działania komisji do 30 września br. Jej zadaniem jest opracowanie projektu przepisów, które regulowałby prowadzenie robót górniczych warunkach zagrożenia wyrzutami gazów i skał. Na dzisiejszym posiedzeniu analizowano wyniki prac badawczych (wykonano 8 otworów badawczych, jeszcze jeden jest planowany). Badania geofizyczne prawdopodobnie zostaną zakończone na przełomie maja i czerwca. Zbierane są propozycje zapisów legislacyjnych, które mogły być przepisami wykonawczymi do Ustawy Prawo Geologiczne-Górnicze.

Ustalono, że ZG "Rudna" nastąpił wyrzut skał i mieszaniny gazów, w której ponad 80 proc. stanowił azot i kilka procent metan. Prawdopodobieństwo, że podobne zjawisko się powtórzy jest niewielkie, ale eksperci nie mogą go wykluczyć. Trzeba zatem opracować technologię prowadzenia wydobycia rud miedzi w warunkach specyficznego zagrożenia.


do góry