godło Polski
PL EN
Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/XXIV Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Dokąd zmierza (..)

XXIV Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Dokąd zmierza polskie górnictwo?

23 Lutego 2015

Mirosław Koziura, prezes WUG, uczestniczy w dzisiejszym otwarciu XXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie, która jest forum wymiany myśli, koncepcji, pomysłów i ofert dla przemysłu wydobywczego. Tytuł tegorocznej sesji plenarnej jest zwiastunem atmosfery i tematyki pięciodniowych obrad: Polskie górnictwo podziemne – gdzie jesteśmy dokąd, zmierzamy. Sesje referatowe i dyskusyjne odbywać się będą 23-27 lutego w salach konferencyjnych Hotelu Qubus. Uroczysta galę, podczas której rozstrzygane będą branżowe konkursy,  zaplanowano w czwartek w Teatrze  im. J. Słowackiego.

Czwartkowe obrady SzEP będą zdominowane przez tematykę dotyczącą warunków pracy i bhp w kopalniach podziemnych. Przedpołudniową sesję, pt. „Zarządzanie bezpieczeństwem w górnictwie” , poprowadzą dyrektorzy merytorycznych departamentów WUG (Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego oraz Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa) - Zbigniew Rawicki i Krzysztof Król. Podczas uroczystej gali w Teatrze im. J. Słowackiego laureatom konkursu „Najbezpieczniejsza Kopalnia” okolicznościowe gratulacje będzie składał Mirosław Koziura, prezes WUG. Raport o stanie i trendach w zakresie bezpieczeństwa pracy w górnictwie przedstawi Janusz Malinga, zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG.

Wiodące forum dyskusyjne tegorocznej SzEP będzie dotyczyło kluczowej dla górnictwa kwestii : Co dalej z kopalniami węgla kamiennego – restrukturyzować na pewno, likwidować, ale jak, a może budować – jeśli tak, to kiedy? Podczas obrad sesyjnych przedstawiane będą m.in. rozwiązania techniczne i organizatorskie promowane przez WUG ze względu na ich znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa w kopalniach. Dotyczą one m.in. stosowania obudowy kotwowej jako wzmocnienia obudowy podporowej w kopalniach węgla kamiennego. Prezentowane będą także urządzenia do zwalczanie zapylenia oraz zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, które zostały nagrodzone w drugiej edycji konkursy „Z innowacją bezpieczniej w górnictwie”, organizowanym przez WUG i Fundację „Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego”.

do góry