Zagrożenie powodziowe maleje
20 Maja 2010
Zagrożenie wodne i zalania obiektów zakładów górniczych występują na terenie nadzoru sześciu Okręgowych Urzędów Górniczych (Krakowie, Krośnie, Rybniku, Gliwicach, Katowicach i Kielcach). Sytuacja się poprawia, w niektórych miejscach poziom wody zaczyna powoli opadać.
Nowo zgłoszone zagrożenie dotyczy kopalni KWK "Brzeszcze – Silesia" (OUG w Katowicach). Prowadzone są prace zabezpieczające przed wdarciem się wód do szybu wentylacyjnego wydechowego Andrzej IX (obwałowano i uszczelniono teren bezpośrednio przy szybie). Z terenu nadzorowanego przez OUG w Kielcach zgłoszono zagrożenie powodziowe zakładu górniczego "Sokolniki II" k/Trześni w powiecie tarnobrzeskim. Wody wdarły się do wyrobiska. W związku z tym kopalnia wstrzymała wydobycie oraz dostawy kruszywa na cele przeciwpowodziowe, maszyny zostały zabezpieczone a załoga wycofana.
O 0,8 metra poziom wody podwyższył się w Kopalni Wapienia "Strzelce Opolskie" (rejon OUG Gliwice), co jest spowodowane zatrzymaniem pompy odwadniającej wyrobiska kopalni w celu zmniejszenia dopływów do cieków wodnych biegnących przez kilka pobliskich miejscowości, zagrożonych zalaniem.
Na pozostałym obszarze znajdującym się pod nadzorem górniczym sytuacja przedstawia się następująco:
- zalaniom i podtopieniem uległy wyrobiska górnicze i obiekty głównie odkrywkowych zakładów górniczych eksploatujących złoża kruszyw naturalnych w terasach i bezpośrednim sąsiedztwie rzek: Wisły, Odry, Dunajca, Raby, Wisłoki, Ropy, Białej, Uszwicy i Drwinki w województwach: małopolskim, śląskim, podkarpackim, opolskim i świętokrzyskim;
- ogółem zalania i podtopienia wyrobisk i obiektów budowlanych oraz zróżnicowane utrudnienia w prowadzeniu ruchu występują w 73 odkrywkowych zakładach górniczych;
- wypadków związanych zagrożeniem powodziowym na terenach górniczych nie odnotowano;
- w rejonie OUG w Krakowie (woj. małopolskie) nie stwierdzono zalania kolejnych wyrobisk. Na terenie działania tego OUG całkowicie zalane są wyrobiska w 25 odkrywkowych zakładach górniczych, znajdujących się na obszarze gmin: Borzęcin i Czchów w powiecie brzeskim, Radłów w powiecie tarnowskim oraz gmin: Wieliczka, Gdów i Kłaj w powiecie wielickim. Zagrożenia dla załogi tych zakładów nie ma. W niektórych zakładach stwierdzono już obniżanie się poziomu wody.
- na terenie nadzorowanym przez OUG w Krośnie (woj. podkarpackie) nadal wypełnione są wodami opadowymi wyrobiska górnicze kilkunastu zakładów górniczych eksploatujących złoża kruszyw naturalnych. Są one położone na odcinku od miejscowości Skołyszyn i Dębowiec w powiecie jasielskim do miejscowości Pilzno w powiecie dębickim wzdłuż rzek Ropy i Wisłoki. Podtopienia nie zagrażają jednak bezpieczeństwu obiektów budowlanych zakładów górniczych i środowisku. Poziom wód nieznacznie się obniżył:
- w rejonie OUG w Rybniku (woj. śląskie) nadal zalanych jest 15 odkrywkowych zakładów górniczych, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie górnego biegu rzeki Odry w powiatach wodzisławskim i raciborskim. W zakładach eksploatujących złoża kruszyw w miejscowościach: Kończyce Wielkie, Rudołtowice, Folwarki, Siedliska i Zabłocie wyrobiska zostały częściowo zalane. Eksploatacja w tych zakładach została przerwana, sprzęt mechaniczny wycofano i zabezpieczono. W kopalni "Kończyce Wielkie" przystąpiono do odpompowywania wody z wyrobiska;
- na terenie nadzorowanym przez OUG w Gliwicach nadal zalana jest kopalnia "Bierawa", podtopione są wyrobiska KSM "Lewin Brzeski". W kopalni "Kobylice" wstrzymano eksploatację w związku z napływem wód opadowych do wyrobisk. Wczoraj (19.05. br.) dokonano kontroli zagrożenia powodziowego w Kopalni Wapienia "Strzelce Opolskie" . Stwierdzono, że eksploatacja prowadzona była na poziomie I, bez zakłóceń. Na polecenie burmistrza Strzelec Opolskich - przewodniczącego sztabu kryzysowego tego Miasta i Gminy, kierownik ruchu zakładu górniczego o godz. 9:30 zatrzymał pompy odwadniające wyrobiska kopalni. Polecenie sztabu kryzysowego wynikało z zagrożenia powszechnego czyli zalania miejscowości w rejonie Strzelec Opolskich tj.: Farska, Kolonia, Rozmierz, Rozmierka, Grodzisko i Kadłub. Woda odprowadzana z kopalni zwiększała dopływy do cieków wodnych biegnących przez te miejscowości. Na odstąpienie od obowiązującego planu ruchu w zakresie prowadzonego odwadniania, wydał zgodę Dyrektor OUG w Gliwicach. Dzisiaj stwierdzono, że na skutek wstrzymania pompowania na poziomie III w kopalni lustro wody wzrosło o 0,8 m. Nie zagraża to ruchowi zakładu górniczego.
- na terenie nadzorowanym przez OUG w Katowicach sytuacja jest bez zmian, nadal zalane są wyrobiska zakładów eksploatujących kruszywa naturalne: "Rajsko" i "Stawy Monowskie" w powiecie oświęcimskim:
- z rejonu OUG w Kielcach przyjęto jedną informację dotyczącą zakładu górniczego "Sokolniki II" k/Trześni (powiat tarnobrzeski). Kopalnia wstrzymała wydobycie z powodu wdarcia się wód powodziowych do wyrobiska, maszyny zostały zabezpieczone, załogę wycofano.
- w otworowych zakładach górniczych zagrożenie zalaniem nadal występuje w Kopalni Ropy Naftowej "Grobla" w gminie Drwinia, woj. małopolskie. Przygotowana jest tam ewakuacja trzech osób. Na terenie tego województwa zalane zostały ponadto otwory eksploatacyjne w 3 kopalniach gazu ziemnego: "Burzyn" w gm. Tuchów, "Łąkta" (złoże Grabina – Nieznanowice) w gm. Gdów, "Szczepanów" (złoże Łętowice) w gm. Borzęcin. Nie ma zagrożenia dla pracowników tych kopalń. W województwie podkarpackim w zakładach górniczych eksploatujących otworami wiertniczymi złoża ropy i gazu ziemnego sytuacja się stabilizuje. Poziom wód w rzekach nie osiągnął stanu powodującego zagrożenie powodziowe.
- w województwie świętokrzyskim, sytuacja w rejonie zagrożonej wczoraj otworowej kopalni siarki "Osiek" oraz istotnej dla jej ruchu Elektrowni "Połaniec" poprawiła się. Poziom Wisły w rejonie kopalni "Osiek" obniżył się o ok. 0,5 m i wynosi obecnie 1,0 m poniżej korony wałów. Kopalnia pozostaje w gotowości na podjęcie działań w przypadku wdarcia się wód powodziowych na pola górnicze.
- w kopalniach węgla kamiennego nie stwierdzono bezpośredniego zagrożenia dla wyrobisk podziemnych oraz obiektów budowlanych. Na powierzchni "terenów górniczych KWK "Brzeszcze – Silesia" (OUG w Katowicach) podejmowane są działania mające na celu ograniczenie zagrożenia wodnego, związanego z ewentualnym wdarciem się wód do szybu wentylacyjnego wydechowego Andrzej IX. Polegają one na obwałowaniu i uszczelnieniu terenu bezpośrednio przy szybie. Występują podtopienia i zalania budynków położonych w nieckach bezodpływowych znajdujących się w granicach "terenów górniczych":
KWK "Bielszowice", KWK "Halemba – Wirek", KWK "Knurów – Szczygłowice", ZG "Piekary", KWK "Sośnica – Makoszowy" (OUG w Gliwicach). Zastępy ratownicze tych kopalń uczestniczą w zabezpieczaniu i usuwaniu skutków intensywnych opadów atmosferycznych.