Strona główna/O nas/Ze świata/172 górników zatrutych w Zambii

172 górników zatrutych w Zambii

21 Marca 2012

W podziemnej kopalni miedzi Mopani w Mufulira w sobotę 17 marca br. 172 górników zatruło się trującym dymem z palącego się pojazdu. Wszyscy zostali przetransportowani do szpitali, 30 z nich w stanie krytycznym. Kierownictwo kopalni próbowało zatuszować wypadek.

Według świadków, do zdarzenia doszło po tym, jak podziemna ładowarka zapaliła się i eksplodowała. Jak zeznają, operator ładowarki, zamierzał uzupełnić paliwo w pojeździe. Nie wiadomo, co dokładnie miało miejsce, lecz z powodu pożaru ładowarki nastąpiło silne zadymienie wyrobiska, wskutek którego zaistniała konieczność ewakuacji pracowników przebywających pod ziemią.

To niebezpieczne zdarzenie nie jest jedynym problem właściciela kopalni, szwajcarskiej firmy Glencore Resources AG: poważny sprzeciw mieszkańców Mufulira Butondo budzi skażenie okolicy zakładu zanieczyszczeniami pochodzącymi z ługowni. Dodatkowo, firma została pozwana do sądu przez europejskie organizacje pozarządowe i parlamentarzystów z powodu nie spełniania wymagań środowiskowych i przepisów podatkowych w krajach, w których prowadzi działalność, w tym m.in. w Zambii. W związku z powyższym, Europejski Bank Inwestycyjny wstrzymał finansowanie działalności Glencore.

do góry