Strona główna/O nas/Ze świata/Australia: Standardy bezpieczeństwa dla bezobsługowych (..)

Australia: Standardy bezpieczeństwa dla bezobsługowych maszyn górniczych

18 Września 2015

W związku z postępującą automatyzacją górnictwa, władze Australii Zachodniej uchwaliły w tym tygodniu pierwszy na świecie kodeks dobrych praktyk dotyczący bezobsługowych maszyn i pojazdów stosowanych w górnictwie. Prace nad dokumentem trwały 18 miesięcy, a zawarte w nim standardy zostały przedstawione około roku od pierwszego poważnego incydentu z udziałem bezobsługowego pojazdu wykorzystywanego do przewozu surowców w jednej z australijskich kopalń rudy żelaza.

Do wypadku doszło, gdy bezobsługowy pojazd zderzył się z jadącą z naprzeciwka prowadzoną przez człowieka cysterną z wodą. O ile w cysternie było zamontowane urządzenie ostrzegające kierowcę o zbliżaniu się pojazdów bezobsługowych, nie był on jednak świadomy trasy przejazdu, która zakładała jeżdzenie w pętli. Pojazd wykonał skręt w zaprogramowanym (ale nieoznaczonym) miejscu, w odległości nie pozwalającej pracownikowi kopalni na jakąkolwiek reakcję. Kierowca uczęstniczący w kolizji doznał jedynie lekkich obrażeń.

Zakłady górnicze w Australii Zachodniej uważane są powszechnie za pionierów automatyzacji w górnictwie. Choć postęp technologiczny w tej dziedzinie oraz jego wdrażanie w kopalniach ma zalety, niesie za sobą również niebezpieczeństwa. Uchwalony kodeks dobrych praktyk ma na celu przystosowanie obecnych standardów bezpieczeństwa do zmieniających się warunków pracy.

do góry