Strona główna/O nas/Ze świata/Australijski sąd zgadza się na rozbudowę dwóch kopalń (..)

Australijski sąd zgadza się na rozbudowę dwóch kopalń węgla

22 Listopada 2023

Sąd Federalny w Melbourne poparł decyzję rządu o zatwierdzeniu rozbudowy dwóch kopalń węgla. Zdaniem przeciwników inwestycji decyzja ta podważa wiarygodność klimatyczną administracji premiera Anthony'ego Albanese.

Sąd podtrzymał decyzję minister środowiska Tanyi Plibersek o zatwierdzeniu projektów Whitehaven Coal oraz MACH Energy Australia wbrew wezwaniom aktywistów, aby ponownie rozważyć ryzyko klimatyczne stwarzane przez dodatkowe wydobycie węgla.

Australia, jeden z największych na świecie dostawców paliw kopalnych, już nie raz była świadkiem sporów prawnych oraz protestów przeciwko projektom górniczym w związku z ich prognozowanym wpływem na globalne ocieplenie. W ostatnim czasie uwaga aktywistów ekologicznych skupiła się także na wsparciu rządu premiera Albanese dla przemysłu węglowego, który w zeszłym roku przyniósł zyski z eksportu w wysokości 128 mld dolarów australijskich (82 mld dolarów amerykańskich). Rząd podejmuje takie działania mimo deklarowania ambitnych celów w zakresie ograniczania krajowej emisji gazów cieplarnianych.

„Minister środowiska powinien stanąć po stronie środowiska, aby chronić klimat, nasze rzeki, naszą rafę oraz bezpieczeństwo publiczne, zamiast współpracować z przedsiębiorstwami węglowymi i gazowymi” - stwierdziła w oświadczeniu senator Partii Zielonych Sarah Hanson-Young.

Aktywiści podważają także argumentację premiera Albanese oraz eksporterów węgla, że skoro światowy popyt na węgiel pozostaje duży, jakakolwiek decyzja Australii o ograniczeniu eksportu zachęci jedynie do zwiększenia sprzedaży inne kraje, dostarczające surowce niższej jakości i bardziej zanieczyszczające środowisko.

Centrolewicowy rząd laburzystów od czasu objęcia władzy w Australii w zeszłym roku zatwierdził cztery projekty węglowe. W lutym br. minister Plibersek zablokowała jednak rozwój projektu węglowego w Queensland przez potentata górniczego Clive'a Palmera, powołując się na zagrożenia dla środowiska, w tym dla Wielkiej Rafy Koralowej.

Firma Whitehaven zwróciła się o zgodę na kontynuację działalności w podziemnej kopalni „Narrabri” do 2044 r., natomiast MACH - kontrolowana przez Droxford International, należącą do indonezyjskiego miliardera Anthoniego Salima, zamierza przedłużyć produkcję w kopalni „Mount Pleasant” do 2048 r.

Prognozuje się, że eksport węgla z Australii będzie rósł do 2025 r., napędzany wzrostem na rynkach, w tym w Indiach.

[www.mining.com]

do góry