Strona główna/O nas/Ze świata/BHP inwestuje we wspieraną przez Gatesa i Friedlanda (..)

BHP inwestuje we wspieraną przez Gatesa i Friedlanda firmę I-Rox

11 Stycznia 2023

Największe przedsiębiorstwo górnicze na świecie - BHP Group - dołączyło do miliardera w przemyśle wydobywczym Roberta Friedlanda oraz jego firmy I-Pulse, a także do kontrolowanej przez Billa Gatesa Breakthrough Energy Ventures. Wspólnie będą realizować projekt czystych technologii, które mają pomóc sektorowi wydobywczemu oszczędzać energię.

I-Pulse oraz Breakthrough Energy Ventures uruchomiły na początku 2022 r. firmę o nazwie I-Rox, skupioną na demonstracji technologii zasilania impulsowego, która ma zmniejszać ilość energii potrzebnej do kruszenia skał. I-Rox wykorzystuje impulsy mocy o wysokim napięciu do dezintegracji skał. Podejście, które od wielu lat było testowane w laboratoriach, nie zostało jeszcze zastosowane w komercyjnych operacjach wydobywczych.

Umowy nie tylko zapewniają BHP dostęp do nowej technologii, ale także czynią ją aktywnym partnerem w dążeniu I-Pulse i BEV do identyfikacji nowych zastosowań technologii zasilania impulsowego w kontekście wydobywczym.

Kruszenie i mielenie wydobytej skały na małe cząstki w celu pozyskania cennych metali i minerałów pochłania ponad 4% światowej energii elektrycznej i jest głównym źródłem bezpośrednich emisji zanieczyszczeń powodowanych przez przedsiębiorstwa górnicze. Firma I-Pulse opracowała kilka zastosowań swojej technologii zasilania impulsowego, w tym rozwiązania do badań geologicznych, znajdowania wody oraz produkcji.

Dyrektor generalny BHP Mike Henry powiedział, że współpraca z I-Pulse i I-Rox przyczyni się do poszerzenia portfolio firmy, co może zarówno poprawić konkurencyjność, jak i pomóc w dekarbonizacji działalności firmy.

Gigant wydobywczy z siedzibą w Melbourne w Australii ma również 5,5% udziałów w Ivanhoe Electric, innej firmie wydobywczej założonej przez Roberta Friedlanda, która prowadzi projekty miedziowe w Arizonie, Utah i Montanie, a także zajmuje się magazynowaniem baterii. Wartość inwestycji kapitałowych BHP w I-Rox nie została ujawniona.

[www.mining.com]

do góry