Strona główna/O nas/Ze świata/BHP zatrzymuje kopalnię węgla Mount Arthur

BHP zatrzymuje kopalnię węgla Mount Arthur

28 Czerwca 2022

Planowane pożegnanie BHP z wydobyciem węgla energetycznego zostało zmodyfikowane. Firma zdecydowała się zachować kopalnię węgla Mount Arthur, największą w Nowej Południowej Walii, po tym, jak nie znalazła na nią nabywcy.

Przez ostatnie 2 lata największe na świecie przedsiębiorstwo górnicze sprzedawało aktywa węglowe, starając się ograniczyć emisję dwutlenku węgla i usprawnić swój portfel. Zdołało sprzedać udziały w kopalni węgla Cerrejón w Kolumbii, przejętej przez Glencore, oraz zbyć większościowy udział w BHP Mitsui Coal - metalurgicznej spółce joint venture w Queensland w Australii. BHP zakończyła również w tym roku fuzję aktywów naftowo-gazowych z australijską Woodside Petroleum.

Kopalnia Mount Arthur okazała się trudniejszym aktywem do sprzedania, mimo że firma obniżyła w zeszłym roku wartość kopalni o około 1,25 mld dolarów. Ponieważ nie otrzymała ofert zgodnych z wyceną, zdecydowała, że zachowa swój oddział NSW Energy Coal i będzie ubiegać się o zgodę na działalność po 2026 r., kiedy wygaśnie obecne zezwolenie, do roku 2030.

BHP ma ponadto wznowić sprzedaż krajową. Obecnie eksportuje węgiel głównie do Japonii i Korei Południowej. BHP produkuje w Mount Arthur od 14 do 15 mlnw ton węgla energetycznego rocznie. Decyzja BHP o utrzymaniu wydobycia w kopalni zapadła, gdy ceny wysokiej jakości australijskiego węgla energetycznego osiągnęły rekordowy poziom, wynoszący około 390 dolarów amerykańskich za tonę.
- Ubieganie się o zgodę na kontynuowanie wydobycia do 2030 r. pozwala uniknąć zamknięcia kopalni w 2026 r. i umożliwia BHP realizację zobowiązań wobec pracowników oraz lokalnych społeczności - powiedział w oświadczeniu Edgar Basto, szef australijskiej jednostki BHP ds. minerałów.

Górniczy gigant zamierza współpracować z 2000 pracowników Mount Arthur, lokalnymi dostawcami oraz regionalnymi władzami w zakresie dalszej transformacji kopalni.

BHP pozostaje największym australijskim producentem i eksporterem węgla metalurgicznego. Prowadzi siedem kopalń oraz jest właścicielem i operatorem terminalu węglowego Hay Point w Australii, jednego z największych portów eksportu węgla na świecie.
[www.mining.com]

do góry