Strona główna/O nas/Ze świata/Barrick Gold i rząd Pakistanu porozumieli się w sprawie (..)

Barrick Gold i rząd Pakistanu porozumieli się w sprawie finansowania wydobycia miedzi i złota

8 Sierpnia 2022

Kanadyjskie przedsiębiorstwo górnicze uzgodniło z Pakistanem strukturę finansowania oraz podział zysków z eksploatacji złoża miedzi i złota Reko Diq w prowincji Beludżystan. Umowa ustanawia partnerstwo między Barrick Gold, rządem prowincji Beludżystan i pakistańskimi przedsiębiorstwami państwowymi. Przedsięwzięcie będzie w 50% własnością Barricka, w 25% prowincji Beludżystan oraz w 25% pakistańskich przedsiębiorstw państwowych. Po sfinalizowaniu ostatecznych umów Barrick zaktualizuje studium wykonalności z 2010 r.

- Udziały Beludżystanu w Reko Diq będą w pełni sfinansowane przez jego partnerów i rząd federalny, co oznacza, że prowincja będzie czerpać dywidendy, tantiemy i inne korzyści z 25% udziałów bez konieczności wnoszenia wkładu finansowego w budowę i eksploatację kopalni - powiedział dyrektor naczelny Barrick Gold Mark Bristow.

Barrick Gold obiecuje, że podczas budowy kupalni wdroży szereg programów rozwoju społecznego oraz wyda 70 mln dolarów. Projekt Reko Diq, który obejmuje jedno z największych na świecie niezagospodarowanych, odkrywkowych złóż miedzi i złota, został wstrzymany w 2011 r. z powodu sporu o legalność procesu licencyjnego. Barrick Gold rozwiązał długotrwały spór na początku tego roku, osiągając wstępne porozumienie pozasądowe, które utorowało drogę do ostatecznego porozumienia w sprawie prowadzenia kopalni oraz podziału zysków.

Firma planuje uruchomić produkcję w latach 2027-2028. Koncepcja zakłada budowę odkrywki w dwóch fazach, poczynając od zakładu, który będzie w stanie przerobić około 40 mln ton rudy rocznie. W ciągu 5 lat liczba ta ma ulec podwojeniu. Przewidywany jest 40-letni okres eksploatacji złoża. Oczekuje się, że w szczytowym punkcie budowy przy projekcie zatrudnionych będzie 7500 osób, a po uruchomieniu produkcji powstanie kolejne 4000 miejsc pracy.

Niektórzy analitycy uważają, że brak doświadczenia Pakistańczyków w górnictwie oraz niestabilność polityczna obarczają inwestycję dużym ryzykiem. Kierownictwo Barick Gold przekonuje jednak, że jest przyzwyczajone do pracy w trudnych warunkach, a inwestycja w Pakistanie to „doskonała okazja dla przemysłu wydobywczego, aby zademonstrować, co może wnieść do gospodarki regionu, który został zaniedbany”.

[www.mining.com]

do góry