Strona główna/O nas/Ze świata/Centrum projektowania kopalń warte 4 mln USD

Centrum projektowania kopalń warte 4 mln USD

6 Sierpnia 2015

We wtorek 4 sierpnia br. na Uniwersytecie w Pretorii (Republika Południowej Afryki) zostało oficjalnie otwarte nowe centrum projektowania kopalń wykorzystujące technologie wspomaganej komputerowo i wirtualnej rzeczywistości.

W budowę kompleksu zajmującego powierzchnię 1600 m2 zainwestowana została kwota 4 mln USD.

Dyrektor Wydziału Inżynierii Górnictwa na Uniwersytecie w Pretorii stwierdził, że pierwszym beneficientem projektowania kopalń przy pomocy wirtualnej rzeczywistości były kopalnie odkrywkowe. Jednak dzięki postępowi techniki w dziedzinie skanowania, potrzebne dane z podziemnych kopalń mogą zostać pobrane i przetworzone na potrzeby środowiska wirtualnego w przeciągu kilku tygodni. Wskazuje przy tym, że użycie tej technologii może zoptymalizować wydajność np. przeprowadzania drążenia pod ziemią.

Centrum jest w stanie zebrać i przetworzyć dane z pierwszego drążenia oraz zapewnić środki niezbędne dla optymalnego zaprojektowania i wykonania dalszej pracy.

Uniwersytet oferuje kursy podyplomowe w tematyce projektowania kopalń przy użyciu tej technologii. Ponadto centrum współpracuje z innymi afrykańskimi uniwersytetami i ich studentami.

Zespoły projektowe mogą oglądać owoce swojej pracy na wielkich ekranach. Istnieje również możliwość zorganizowania warsztatów dotyczących zagrożeń w wybranym przez ich uczestników języku.

Aby generować zyski ośrodek będzie musiał postawić na współpracę z firmami prywatnymi, ale wyniki tej współpracy mają być dostępne także dla studentów. Menadżerowie placówki zamierzają teraz przeprowadzić intensywną kampanię promującą wirtualną i wspomaganą komputerowo rzeczywistość jako narzędzia ułatwiające projektowanie w górnictwie podziemnym.

do góry