Strona główna/O nas/Ze świata/Chile: poszukiwania 2 górników uwięzionych w kopalni (..)

Chile: poszukiwania 2 górników uwięzionych w kopalni złota nie powiodły się

29 Czerwca 2017

We wtorek, 27 czerwca 2017 r., we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele właściciela chilijskiej kopalni złota oraz władz poinformowali, że poszukiwania 2 zaginionych górników zakończyły się niepowodzeniem i zostają przerwane. Górnicy zostali uwięzieni w kopalni 9 czerwca 2017 r. w wyniku wdarcia się wody do wnętrza zakładu.

Do akcji ratunkowej wykorzystano nowoczesne rozwiązania, w tym wodoszczelne kamery czy dostarczonego przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA robota przeznaczonego do eksploracji dna morskiego, co pozwoliło na jego zdalne użycie w obszarach kopalni, w których zebrał się muł. Dzięki ich zastosowaniu udało się dotrzeć do miejsca, w którym w momencie zdarzenia mieli przebywać górnicy, a także do znajdującego się w pobliżu pomieszczenia bezpieczeństwa,
które jednak okazały się pochłonięte przez wodę. Prace ekip ratowniczych były również utrudnione ze względu na panujące w tym regionie warunki pogodowe – niską temperaturę oraz silne opady śniegu.

Prace kopalni zostały wstrzymane do czasu zakończenia niezależnego śledztwa w sprawie przyczyn wypadku oraz poznania wyników analizy ryzyka związanego ze wznowieniem działalności.

do góry