Strona główna/O nas/Ze świata/Chiny: 9 ofiar śmiertelnych w kopalni węgla kamiennego

Chiny: 9 ofiar śmiertelnych w kopalni węgla kamiennego

25 Kwietnia 2012

Dziewięciu górników zginęło, a 16 zostało rannych w wypadku, który miał miejsce 23 kwietnia 2012 r. w kopalni węgla kamiennego w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna.
Ranni górnicy zostali przetransportowani do szpitala, 4 z nich jest w stanie ciężkim. Przyczyny wypadku są badane, wiadomo natomiast, że 4 górników zginęło na miejscu. Poszukiwania pięciu zaginionych trwały 8 godzin, ratownicy odnaleźli ich martwych.
Kopalnia Xingya, w której doszło do wypadku, posiada koncesję na prowadzenie wydobycia. Maksymalne roczne wydobycie w tym zakładzie wynosi 300 000 t.
Według danych przekazanych przez Chińską Państwową Administrację Bezpieczeństwa Pracy 20 kwietnia br., w pierwszym kwartale 2012 r. w górnictwie chińskim doszło do 185 wypadków, w których śmierć poniosło 289 górników. W 2011 r. w ChRL w wypadkach w górnictwie węgla kamiennego zginęły 1973 osoby. Za przyczynę częstych wypadków w górnictwie węglowym w Chinach uważa się niewystarczające uregulowania kwestii bhp oraz niezachowanie zasad bezpieczeństwa.
W regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna istnieją największe w Chinach zasoby węgla kamiennego. W 2010 r. region został największym producentem węgla kamiennego w kraju, spychając na drugie miejsce sąsiadującą prowincję Shanxi. W pierwszych 11 miesiącach 2011 r. wydobycie węgla w Mongolii Wewnętrznej wyniosło 908 mln t, o 26,6% więcej niż rok wcześniej.

do góry