Strona główna/O nas/Ze świata/Chiny łączą gigantów węglowych

Chiny łączą gigantów węglowych

29 Września 2020

Fuzją zostaną objęte dwa największe państwowe przedsiębiorstwa górnicze z prowincji Shandong - Shandong Energy Group oraz Yankuang Group. Nowo powstała firma, drugi co do wielkości producent węgla w Chinach po China Energy Investment Corporation, będzie działać pod nazwą Shandong Energy Group. Oczekuje się, że górniczy gigant będzie zapewniał blisko 7% całkowitego wydobycia węgla w kraju.

Połączenie Yankuang i Shandong Energy następuje w czasie, kiedy Chiny kontynuują reformę państwowych przedsiębiorstw. Nowo utworzona spółka ma być bardziej konkurencyjna na rynku. Jak podkreślają analitycy, kluczowy jest fakt, że w jej posiadaniu znajdzie się cały łańcuch przemysłowy obejmujący produkcję węgla, elektrownie oraz chemikalia węglowe.

Inne chińskie prowincje, gdzie wydobywany jest węgiel, dążą do podobnych konsolidacji w celu poprawy wydajności. Rząd Shanxi, drugiej co do wielkości prowincji „węglowej”, zatwierdził na początku tego roku połączenie kontrolowanych przez państwo producentów: Shanxi Coal Import Export i Shanxi Coking Coal.

Pomimo globalnych wysiłków zmierzających do rezygnacji z węgla, Chiny nadal polegają na tym surowcu. Węgiel zajmuje dominującą pozycję w tamtejszym sektorze energetycznym. Elektrownie węglowe, które spalają blisko 54% całego węgla używanego w Chinach, zapewniają 52% mocy wytwórczych i 66% produkcji energii elektrycznej. W rekordowym okresie, w 2007 r., 81% energii elektrycznej pochodziło ze spalania węgla.

W przyszłym roku Chiny przyjmą kolejny pięcioletni plan, który będzie zawierał mapę drogową dla politycznych i gospodarczych priorytetów kraju do 2025 r. Państwowe Narodowe Centrum Strategii Zmian Klimatu opowiada się za tym, aby plan obejmował sztywne ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Rząd ma jednak inną wizję i mówi o potrzebie „promowania bezpiecznego i ekologicznego wydobycia węgla oraz czystego i efektywnego rozwoju energetyki węglowej”.

[www.mining.com]

do góry